Gmina Pionki

baner 1
Strona Główna Aktualności Galerie zdjęć bip Biuletyn Informacji Publicznej
Portal - INFORMATOR GMINNY
Augustów pamiętał o Święcie Niepodległości
PDF
DRUKUJ
grafika

W dniu 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. po 123 latach zaborów, święto zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937 r. Z tej okazji Rada Sołecka wsi Augustów złożyła wieńce w miejscach Pamięci Narodowej znajdujące się w  miejscowości Augustów.

Uczcili żołnierzy spoczywająch na cmentarzu wojennym z okresu I wojny światowej.

Cmentarz położony jest na północno-wschodniej stronie wsi Augustów u zbiegu szosy nr 737 (Kozienice-Radom) i leśnej drogi biegnącej w kierunku północnym. W miejscu tym pochowani są polegli żołnierze różnych wyznań i narodowości  biorący udział w walkach w latach 1914-1915. Najwięcej spoczywa tu poległych Rosjan, Polaków i Niemców, ale są także Ukraińcy, Słowacy, Czesi, Węgrzy i Białorusini. W krwawych walkach, które toczyły się na terenie Puszczy Kozienickiej w dniach 20-26.10.1914 roku  po stronie rosyjskiej walczyło wielu Polaków zmobilizowanych z różnych zakątków imperium Rosyjskiego. Po stronie armii austro-węgierskiej walczył I Korpus Krakowski w skład którego wchodził 56 pułk piechoty z Wadowic (Jacki) mający w swoim składzie 88% Polaków i 57 pułk piechoty Mokre Bąki z Tarnowa z 95% udziałem Polaków. W armii niemieckiej, która operowała na obrzeżach Puszczy Kozienickiej w latach 1914-1915 uczestniczyły oddziały ze Śląska i Wielkopolski w których Polacy stanowili 15%. W wyniku kilkudniowych walk w rejonie Augustowa wojska Austro-Węgierskie zostały odepchnięte przez Rosjan z przedpola twierdzy Iwanogród Dęblin. Z zapisków do których udało się dotrzeć wynika, że na cmentarzu w Augustowie zostało pochowanych 484 żołnierzy, w tym 6 oficerów.

Cmentarz Wojenny w Augustowie

Cmentarz Wojenny w Augustowie

Uczcili również żołnierzy spoczywająch w mogile  z okresu I wojny światowej lesie w Augustowie.

Z zapisków Kazimierza Mroza przedwojennego badacza i kronikarza tych terenów, min. autora monografii Stanisławic wynika że w mogile pochowanych jest 7 żołnierzy. polegli oni w bitwie jaka rozegrała się w dniach 20-26.10 1914 r.na przedpolach twierdzy Iwanogród Dęblin. Pochowani są w osobnej mogile, a  nie na cmentarzu wojennym, ponieważ miejscowa ludność odnalazła ich ciała wiele dni po bitwie w niedostępnych miejscach naszej puszczy. Narodowość poległych żołnierzy nie jest znana.

mogiła na końcu Augustowa

mogiła na końcu Augustowa

W Augustowskim lesie pod pomnikiem oddali również hołd żołnierzom z 31 Pułku Strzelców Kaniowskich. Nadmienić należy, że pomnik powstał w 2009 r. dzięki społecznej pracy i zaangażowaniu mieszkańców Augustowa i Stanisławic. 

pomnik w lesie w Augustowie

pomnik w lesie w Augustowie

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
Szukaj w portalu
baner 21
baner 4
Menu strony
baner 30
baner 31
baner 47
baner 48
Stronę odwiedzono:
10736045   razy
Ostatnia aktualizacja strony:
18-06-2019
baner 20
baner 46
baner 15
baner 24