Gmina Pionki

baner 1
Strona Główna Aktualności Galerie zdjęć bip Biuletyn Informacji Publicznej
Portal - INFORMATOR GMINNY
Bezpieczna obsługa zwierząt
PDF
DRUKUJ
grafika

Liczba wypadków przy obsłudze zwierząt gospodarskich jest ciągle duża. Występujące przyczyny wypadków przy pracy ze zwierzętami to najczęściej:

- zły stan pomieszczeń  inwentarskich ciasnota, nieprawidłowe usytuowanie żłobów  i koryt,

- stosowane technologie chowu np. wypas na uwięzi,

- nieliczenie sie z możliwą agresją zwierząt, szczególnie rozpłodników, zwierząt w okresie rui, karmienia potomstwa i sytuacji stresowych,

- powierzanie obsługi, przepędzania, pomocy przy załadunku - osobom starszym, niepełnosprawnym, a nawet dzieciom.

Obsługa zwierząt gospodarskich i kontakt z nimi mogą być bezpieczne, jeśli stosuje się kilka ważnych zasad

1. Umiejętna obsługa

Osoba zajmująca się zwierzętami oprócz wiedzy i umiejętności, powinna  posiadać odpowiednie cechy charakteru, takie jak: cierpliwość i opanowanie. Strach lub agresję człowieka, zwierzęta natychmiast wyczują i wtedy mogą być niebezpieczne.

2. Dobre warunki bytowania

Pomieszczenia inwentarskie muszą być na tyle duże, aby zapewniały zwierzętom wygodny wypoczynek i swobodny dostęp do paszy i wody. Przestronne wnętrze powinno też umożliwiać ludziom wygodną obsługę zwierząt. Należy także wyznaczyć odpowiednio duże miejsce na wybiegi dla zwierząt.

3. Sygnalizuj zwierzęciu swą obecność

Aby nie spłoszyć zwierząt trzeba mówić do nich spokojnym, cichym głosem.  W trakcie obsługi należy sygnalizować im swoją obecność głosem lub przez dotyk. Pamiętajmy, żeby pod żadnym pozorem nie podchodzić do dużych zwierząt od strony zadu bez uprzedniego zasygnalizowania im tego. Gdy chcemy stanąć za zwierzęciem, trzeba przeciągać dłonią wzdłuż jego boku, od szyi do zadu.

4. Utrzymuj czystość   w pomieszczeniach

Każdego roku, na wiosnę i na jesieni wszystkie pomieszczenia, w których przetrzymywane są zwierzęta należy dokładnie posprzątać oraz wybielić świeżo gaszonym wapnem. Dwa razy w roku, trzeba też starannie uprzątnąć wszystkie miejsca przebywania i wybiegi dla zwierząt. Należy pamiętać o systematycznym zwalczaniu  gryzoni  i owadów.

5. Bezpieczne budynki

Podłoże w budynkach należy utwardzić, tak żeby było odporne na nasiąkanie wodą nieczystościami. Podłoga nie może mieć dziur, pęknięć lub wystających przedmiotów (bolce, druty). W budynkach musi panować porządek. W budynkach inwentarskich nie może być progów, a drzwi i wrota wjazdowe powinny mieć odpowiednie zabezpieczenie przed samoczynnym zamykaniem się. Wszystkie narzędzia, szczególnie ostre należy przechowywać osobno, nie pozostawiać ich w przejściach i korytarzach.  

6. Bezpieczne przepędzanie zwierząt

Do prowadzenia zwierząt należy używać linek, łańcuchów lub powrozów. Nigdy jednak nie można owijać ich wokół dłoni, ponieważ jeśli zwierzę się spłoszy, szarpnie i spowoduje uraz. Buhaja powyżej 12.miesiąca życia powinno prowadzić się na drążku o długości 1,4 m wpiętym w kółko nosowe. Przepędzania zwierząt nie wolno powierzać dzieciom.

7. Dbaj o higienę osobistą

Pamiętajmy, by zawsze przed i po pracy dokładnie umyć ręce ciepła wodą z mydłem. To samo róbmy każdorazowo przed jedzeniem, piciem. Nigdy nie używajmy do celów spożywczych naczyń, które kiedykolwiek były użyte do karmienia zwierząt. Nie dotykajmy ust i oczu niemytymi rękami. Gdy zastosujemy te zasady, obniżymy ryzyko zarażenia się wieloma chorobami odzwierzęcymi.

 

                                                                                        Źródło: Praca rolnika - dobre praktyki

 

            Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego życzy Państwu bezwypadkowej pracy. Jeśli jednak zdarzy się wypadek przy pracy rolniczej, należy zgłosić go do najbliższej placówki terenowej Kasy, jak najwcześniej, bez zbędnej zwłoki.

Jest to obowiązek wynikający  z art. 45 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników  /Dz. U. 2015  poz. 704 z późniejszymi zmianami/.

Wypadek może zgłosić poszkodowany, członek rodziny lub inna osoba w dowolny sposób:

-          osobiście,

-          telefonicznie,

-          na piśmie,

-          pocztą elektroniczną.

 

                                                                                              PT KRUS Kozienice

 

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
Szukaj w portalu
baner 21
baner 4
Menu strony
baner 30
baner 31
baner 32
Stronę odwiedzono:
8700482   razy
Ostatnia aktualizacja strony:
21-06-2018
baner 20
baner 46
baner 15
baner 24