Gmina Pionki

baner 1
Strona Główna Aktualności Galerie zdjęć bip Biuletyn Informacji Publicznej
Portal - AKTUALNOŚCI
Wystawa „... ksiądz musi zaprzestać. Życie i działalność księdza Romana Kotlarza"
PDF
DRUKUJ
grafika
Galerie:
grafika
ikona
Ilość fotografii: 25
Autor: Grażyna Rojek

Od czwartku 11 listopada 2010 roku w Kościele Św. Mikołaja w Jedlni możemy podziwiać wystawę „... ksiądz musi zaprzestać. Życie i działalność księdza Romana Kotlarza"
Wystawę otworzył Krzysztof Górak, wicestarosta radomski.

Prezes Stowarzyszenia Jedlnia Pan Wojciech Pestka przedstawił pracownika Delegatury OBEP

IPN w Radomiu Arkadiusza Kutnowskiego współautora książki ,,Byłem z Tymi Ludźmi". Pan Arkadiusz Kutnowski opowiedział o wystawie i działalności Ks. Romana Kotlarza.


Wystawa została podzielona na dwie części. Pierwsza część pokazuje najważniejsze momenty z życia księdza Kotlarza. Wyznaczały je konflikty z władzami państwowymi, ciągnące się właściwie przez cały okres jego posługi duszpasterskiej. Posługę tę władza definiowała jako polityczną, tak też była odbierana przez wielu wiernych. W rzeczywistości oznaczała ona dramat człowieka, którego osobowość, przekonania i wielka spontaniczność popychały do działań nie mieszczących się w sztywnym gorsecie komunistycznego państwa. W rezultacie ksiądz skazany był na konfrontację z komunistycznym aparatem przemocy.
Druga część wystawy obrazuje dochodzenie do prawdy o śmierci księdza.
O tym, że do tego zgonu przyczynili się funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa - mówią relacje kilkunastu przynajmniej świadków, a także ustalenia dziennikarzy i praca czterech uczniów radomskiego liceum, za którą otrzymali prestiżową nagrodę Ośrodka „Karta". Równocześnie jednak prokuraturze nigdy nie udało się ustalić, czy ksiądz zmarł z przyczyn innych niż naturalne. I to pomimo podjęcia śledztwa w 1990 r., w niepodległej już Polsce. Ksiądz Kotlarz ma dziś ulice swojego imienia. Jego pamięć uświetniają pomniki, tablice i przydrożne krzyże ustawione w miejscowościach, z którymi związał swoje życie. Niestety, poza tymi miejscowościami, poza Ziemią Radomską i Sandomierską jest postacią mało znaną.Wystawa ta chce przyczynić się do zmiany tego stanu rzeczy.


Prezes Stowarzyszenia Jedlnia Wojciech Pestka zaprosił na film ,,... I CICHO CIAŁO SPOCZNIE W GROBIE" o życiu ks. R. Kotlarza, który już niedługo będzie można obejrzeć w Jedlni.

Scenariusz wystawy: Arkadiusz Kutkowski
Współpraca: Agnieszka Jaczyńska, Magdalena Śladecka, Szczepan Kowalik, dr Tomasz Łabuszewski, dr Rafał Wnuk.
Koncepcja plastyczna: Magdalena Śladecka, Piotr Zawada

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
Szukaj w portalu
baner 21
baner 4
Menu strony
baner 8
baner 30
baner 31
baner 48
Stronę odwiedzono:
10311648   razy
Ostatnia aktualizacja strony:
25-03-2019
baner 20
baner 46
baner 15
baner 24