Portal - INFORMATOR GMINNY
Pieniądze dla szkół. MEN uruchamia program „Godność. Wolność. Niepodległość”

Minister Edukacji Narodowej zachęca szkoły/placówki oświatowe do przystąpienia do projektu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dyrektorzy szkół mogą składać wnioski o udzielenie wsparcia finansowego na realizację zadania obejmującego przygotowanie i prowadzenie działań związanych z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w danej szkole do organów prowadzących szkoły w terminie do 11 czerwca 2018 r. - zgodnie przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 maja 2018 r. w sprawie szczegółowych warunków, form i trybu wspierania przedsięwzięć w zakresie edukacji patriotycznej i obywatelskiej dzieci i młodzieży, realizowanych w 2018 r. w ramach programu wieloletniego „Niepodległa"(Dz. U. z 15 maja 2018 r. , poz. 910).

Projekty szkół/placówek na realizację zadania powinny zawierać:

1) obowiązkowo

- organizację wystawy złożonej z pamiątek związanych z odzyskaniem niepodległości i budową państwowości Polskiej, zgromadzonych, pogrupowanych i opisanych przez uczniów, wychowanków, oraz

- zorganizowanie wycieczki patriotycznej związanej tematycznie z wydarzeniami historycznymi, postaciami oraz polskimi osiągnięciami z okresu II Rzeczypospolitej;

2) dodatkowo (nieobowiązkowo) mogą też opisywać:

- inne działania w zakresie edukacji patriotycznej i obywatelskiej związane z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, np. koncerty, inscenizacje, rekonstrukcje historyczne, spotkania ze świadkami historii, gry terenowe, wieczornice lub imprezy sportowe.

Dofinansowanie dla szkoły na zadanie wynosi od 3000 zł do 10 000 zł.

Organ prowadzący szkołę musi zapewnić 20% finansowego wkładu własnego całkowitej kwoty niezbędnej do realizacji zadania oraz promocję zadania.

Organ prowadzący może złożyć do wojewody tylko jeden zbiorczy wniosek.

Bardzo proszę o upowszechnienie powyżej informacji wśród szkół i placówek oświatowych na terenie danego województwa/powiatu/gminy/miasta.

Załączniki:

1.     Harmonogram konkursu.(2129980_1752916).docx

2.     przykładowy wniosek szkoły .(2129979_1752161).docx

3.     Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie Niepodległej.(2129978_1752039).pdf

19-11-2018