Gmina Pionki

baner 1
Strona Główna Aktualności Galerie zdjęć bip Biuletyn Informacji Publicznej
Portal - AKTUALNOŚCI
Informacja dot.Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).
PDF
DRUKUJ
grafika

Urząd Gminy informuje, iż folie od kiszonek nie będą zabierane przez firmę wywożącą śmieci    oraz nie będą przyjmowane do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).

Zgodnie ze stanowiskiem Ministra Środowiska http://www.farmer.pl/prawo/przepisy-i-regulacje/komu-i-na-jakiej-podstawie-prawnej-nalezy-przekazac-folie-od-kiszonek,84012.html

Folia powstająca z działalności rolniczej nie może zostać uznana za odpad komunalny. Oznacza to, że rolnik wytwarzający odpad w postaci foli ma obowiązek zagospodarować go zgodnie z przepisami ustawy o odpadach:

Zgodnie z art.22 tej ustawy koszty gospodarowania odpadami są ponoszone przez pierwotnego wytwórcę odpadów lub przez obecnego lub poprzedniego posiadacza odpadów. W przypadkach określonych w przepisach odrębnych koszty gospodarowania odpadami ponosi producent produktu lub podmiot wprowadzający produkt na terytorium kraju, określony w tych przepisach. Natomiast takie przepisy nie zostały określone w odniesieniu do produktów typu folia, czy tzw. big bagi wykorzystywane w rolnictwie.

Rolnik będący wytwórcą odpadów ma obowiązek na własny koszt zagospodarować te odpady,      np. przez zlecenie tych czynności podmiotowi posiadającemu odpowiednie zezwolenie na zbieranie lub przetwarzanie odpadów. Taki podmiot rolnik zobowiązany jest znaleźć we własnym zakresie. Pomocny w tym zakresie jest Rejestr-BDO, w którym muszą być zarejestrowani wszyscy przedsiębiorcy gospodarujący odpadami, a więc posiadający zezwolenie na zbieranie lub przetwarzanie odpadów.

Powyższy przepis funkcjonował w ustawie o odpadach od momentu wejścia jej w życie.

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
Szukaj w portalu
baner 21
baner 4
Menu strony
baner 30
baner 31
baner 47
baner 48
Stronę odwiedzono:
10735939   razy
Ostatnia aktualizacja strony:
18-06-2019
baner 20
baner 46
baner 15
baner 24