Gmina Pionki

baner 1
Strona Główna Aktualności Galerie zdjęć bip Biuletyn Informacji Publicznej
Portal - BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE
Ochotnicza Straż Pożarna w Jedlni
PDF
DRUKUJ
grafika

Prezes  druh Tomasz Wróbel,
naczelnik druh Andrzej Mróz,
zastępcą naczelnika druh Paweł Zieliński,
skarbnik druh Andrzej Michalski,
sekretarz druh Andrzej Wróbel,
gospodarz druh Stanisław Rusek,
kronikarz druh Konrad Mróz,
członkowie zarządu zostali druhowie Janusz Mróz oraz Bartłomiej Karwatowicz.

Komisja rewizyjna w składzie: przewodniczący druh Józef Kiraga członkowie druh Stanisław Wójcik i druh Łukasz Mróz.

 

Historia OSP Jedlnia

Z informacji przekazanych ustnie z pokolenia na pokolenie wynika, że założycielem OSP Jedlnia był dziedzic o nazwisku Mierzejewski.

W naszej miejscowości był dwór o licznej zabudowie, w którym bardzo często dochodziło do pożarów.

Właściciel dworu postanowił zorganizować jak na tamte czasy specjalistyczny sprzęt gaśniczy- były to dwa wozy konne z pompami.

W 1921 roku kiedy powstały ochotnicze związki straży pożarnych właściciel dworu przekazał sprzęt oraz stodołę z przeznaczeniem na remizę strażacką mieszkańcom wsi.

Pierwszym komendantem straży w Jedlni był Jan Jaroszek.

Później tę funkcję  obejmowali kolejno :Jan Rusek, Mieczysław Cibor, Stanisław Rojek.

W roku 1969 strażacy otrzymali wóz strażacki marki Żuk z motopompą i przenieśli swoją siedzibę do Kółka Rolniczego , prezesem został druh Piotr Lech. Funkcję kierowcy sprawował Kazimierz Nakoneczny.

W latach osiemdziesiątych komendantem został Kazimierz Mróz, wtedy to też zrodziła się idea wybudowania nowej strażnicy.

Wspólnymi siłami mieszkańców Jedlni z  ówczesnym sołtysem Janem Kryczką oraz Urzędu Gminy Pionki   został wybudowany nowy budynek remizy strażackiej. Budynek remizy mieści dwa boksy garażowe na samochody, zaplecze oraz dużą świetlicę.

W roku 1997 został przekazany dla jednostki OSP Jedlnia wóz bojowy marki Tatra 148 GCBA 6/32.

Na funkcję prezesa został wybrany Józef Kiraga, a naczelnikiem został Andrzej Mróz.7 grudnia 2007 roku jednostka otrzymała kolejny samochód pożarniczy lekki, typu Ford Transit  wyposażony w agregat niskiego ciśnienia.

Kolejną znaczącą inwestycją w naszej jednostce służącą druhom jak i całej lokalnej społeczności było utworzenie w remizie Centrum Edukacyjno - Oświatowego Kształcenia na Odległość czyli popularnie tak zwanej Wioski Internetowej .Wszystkie prace związane z wykonaniem remontu świetlicy druhowie wykonali we własnym zakresie przy współudziale finansowym Urzędu Gminy Pionki. Uroczyste otwarcie i przekazanie centrum do użytku odbyło się w dniu 7 lutego 2009 roku. Kolejnym powodem do dumy dla naszej jednostki było otrzymanie kolejnego samochodu ciężkiego typu Tatra w dniu 4 grudnia 2009  roku. Obecnie mamy do dyspozycji w naszej jednostce trzy samochody pożarnicze.

W 2011 roku podczas zjazdu oddziału miejsko-gminnego druh z naszej  jednostki Stanisław Guza został wybrany Komendantem Miejsko-Gminnym, a druh Tomasz Wróbel członkiem komisji rewizyjnej.

Jednostka aktywnie wspiera jednostki PSP w akcjach ratowniczo gaśniczych na terenie gminy i okolicznych miejscowości. Mając do dyspozycji odpowiedni sprzęt i samochody bojowe zawsze idziemy z pomocą potrzebującym.

Dowodem  wielkiego zaangażowania Jednostki i docenieniem trudu druhów było przyjęcie po długoletnich staraniach  w dniu 31.12.2011 roku jednostki OSP Jedlnia do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego.

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
Strony w dziale
Szukaj w portalu
baner 21
baner 4
Menu strony
baner 30
baner 31
baner 47
baner 48
Stronę odwiedzono:
10751860   razy
Ostatnia aktualizacja strony:
25-06-2019
baner 20
baner 46
baner 15
baner 24