Rocznica Bitwy pod Anielinem i Laskami

#SzkołaPamięta

Dnia 21 października 2020 roku delegacja uczniów wraz z Opiekunami Samorządu Uczniowskiego złożyła biało – czerwone kwiaty i zapaliła znicze przy „Kamieniu Piłsudskiego”. Głaz i tablica upamiętniają pobyt Komendanta I Brygady Legionów Polskich w tutejszej, nieistniejącej, drewnianej szkole – podczas bitwy pod Laskami i Anielinem.

Jesteśmy dumni, że patronem naszej szkoły jest Marszałek Józef Piłsudski, a obecny budynek szkolny  znajduje się w miejscu wyjątkowym pod względem historycznym. 106 lat temu, na tym właśnie placu, znajdowała się kwatera Józefa Piłsudskiego. Dowodził on Pierwszym Pułkiem Legionów Polskich w bitwie z wojskami rosyjskimi. Rozgrywała się ona na polach wsi Laski-Anielin w dniach     22 – 26 października 1914 roku. Była to jedna z największych i najkrwawszych bitew w tym okresie I wojny światowej. Chodziło w niej o zdobycie rosyjskiej twierdzy w Dęblinie i zajęcie Warszawy. Poległo wtedy 250 legionistów, a sam komendant Piłsudski został ranny w głowę.

Wydarzenia tamte sprawiły, że Laski i Anielin mają w historii Polski miejsce szczególne. Uczniowie, nauczyciele, rodzice i społeczność lokalna kultywują tradycje historyczne w naszym regionie.

Pamięć o Marszałku Piłsudskim jest dla nas wszystkich niezmiernie ważna.

Bitwę pod Laskami i Anielinem na naszym terenie upamiętniają:

– Pomnik na placu szkolnym,  tzw. „Kamień Piłsudskiego”

– Pomnik – Mauzoleum w Żytkowicach

– Hymn, sztandar i imię Publicznej Szkoły Podstawowej w Laskach

– Marsz Szlakiem Walk Legionów Polskich, Radom- Laski, organizowany od 1992 roku.

Poprzez złożenie kwiatów i zapalenie zniczy oddaliśmy  hołd obrońcom naszej ukochanej ojczyzny.

Józef Piłsudski, jako dowódca Pierwszej Brygady Legionów Polskich odegrał kluczową rolę w odzyskaniu niepodległości naszego kraju. Polska odzyskuje wolność po 123 latach niewoli i prześladowań ze strony zaborców.

Oto spełnia się sen o wolnej ojczyźnie, Polska znów pojawia się na mapie Europy i świata.
Jesteś naszym bohaterem i autorytetem Marszałku! Podziwiamy twój wybitny talent dowódczy i odwagę osobistą!

„Brygadier Piłsudski” – Bogdan Walas

Kto, jak on – nasz Brygadier Piłsudski,

Polskę w sercu, śmierć w tornistrze nosił,

Kto, jak on, tak u Boga wyprosił,

By stąd odszedł najeźdźca kałmucki?

Kto, jak on, tak się z Bogiem targował

Pod Łowczówkiem, z krzywą szablą w ręku,

O tę Polskę, pełną krwi i jęku,

O tę Polskę, którą wróg rabował?

Kto, jak on? Pamiętajcie to imię,

Co z tęsknoty do Polski wyrosło,

Gdy wróg deptał Ją z buty wyniosłą,

Całą w ogniu stojącą i w dymie.

Ten żołnierski wysiłek nadludzki

Wy swym dzieciom w kolebkach przekażcie,

Bo, jak w burzę kapitan na maszcie,

Stał dziś w Polsce Brygadier Piłsudski.

Autor notatki: Agnieszka Kowal