Gmina Pionki posiada znakomite warunki do rozwoju turystyki, głównie w rejonie Puszczy Kozienickiej.
Walory przyrodniczo – krajobrazowe Puszczy Kozienickiej to wspaniałe kompleksy leśne z bogatą szatą roślinną, zwierzętami, pełne grzybów , jagód i ziół.
Uzupełnieniem są wspaniałe krajobrazy oraz coraz bardziej czyste powietrze. Obraz środowiska przyrodniczego Gminy Pionki kształtuje Kozienicki Park Krajobrazowy, utworzony w celu ochrony najcenniejszych przyrodniczo obszarów Puszczy Kozienickiej.
W jego skład wchodzi większość lasów gminy. Na charakterystyczne elementy krajobrazu składają się piaszczyste wydmy, torfy i ługi. W puszczy występuje m.in. 21 gatunków roślin chronionych oraz liczne cenne gatunki zwierząt, np. rzadko występujący w Polsce żółw błotny oraz ok. 200 gatunków ptaków (m.in. czarne bociany i żurawie).
Przez teren Parku przebiega 9 oznakowanych pieszych szlaków turystycznych oraz 15 szlaków rowerowych.
Szlaki turystyczne znakowane przebiegające przez te
ren Kozienickiego Parku Krajobrazowego
Szlak Czarny
· Jedlnia Letnisko–Stoki – 11,6 km
· Żytkowice-Rezerwat „Zagożdżon” – 17 km
· Bykowiec PKP-uroczysko „Chrusty” – 4,8 km
Szlak Źółty
· Pionki PKP-Pionki Zachodnie PKP – 20,8 km
· Miodne-Gródek – łączna długość 20,4 km; teren KPK 13,6 km
Szlak Czerwony
· Lesiów-Warka – łączna długość 68,2 km; teren KPK 29,1 km
Szlak Niebieski
Mniszew-Janowiec – łączna długość 106,4 km; teren KPK – 34,2 km
Obszary Puszczy Kozienickiej wciąż czekają na stworzenie szerokiej bazy agroturystycznej oraz rekreacyjno-wypoczynkowej. Na obrzeżach Parku położone są miejscowości rekreacyjno-letniskowe: Stoki, Augustów, Krasna Dąbrowa i Januszno.
Najbardziej uczęszczane trasy rowerowe:
• Lotnisko Sadków - Siczki - Stoki - rez. „Ponty" - rez. „Zagożdżon" - Cztery Kopce - Świerże (przeprawa promowa). Przewidywana długość około 45 km.
• Pionki - rez. „Ponty"- rez. „Zagożdżon" - Żakowa Góra - Pionki. Przewidywana długość około 21 km.
• Pionki - rez. „Brzeźniczka" - rez. „Królewskie Źródło" -Kociołki - Janików - Molendy - Garbatka Letnisko - Gródek - Czarnolas. Przewidywana długość około 30 km
• Jedlnia Letnisko - Słupica - Ługi Helenowskie - Antoniówka - Czalnolas. Przewidywana długość około 30 km
• Zwoleń - Patkowski Kanał - Żytkowice - rez. „Królewskie Źródło". Przewidywana długość około 30 km
Szlaki rowerowe Puszczy Kozienickiej zostały zaplanowane w taki sposób, że przebiegają w pobliżu rezerwatów przyrody, pomników przyrody, użytków ekologicznych, w dolinach puszczańskich rzek. Łączą one ze sobą obiekty przeznaczone do prowadzenia edukacji ekologicznej i przyrodniczo-leśnej jak np. Izbę Dydaktyczno-Muzealną Puszczy Kozienickiej w Augustowie, Ośrodek Edukacji Ekologicznej i Integracji Europejskiej Lasów Państwowych w Jedlni-Letnisko czy Izbę Leśną i Arboretum Leśne przy siedzibie Nadleśnictwa Kozienice jak również ścieżki dydaktyczne, których na terenie Kozienickiego Parku Krajobrazowego jest 10. Przemieszczając się znakowanymi szlakami rowerowymi Puszczy Kozienickiej dotrzemy do miejsc związanych z najdawniejszą historią Polski i regionu. Obserwując przyrodę możemy znaleźć ciekawe informacje zawarte na licznych tablicach dydaktyczno-informacyjnych ustawionych w pobliżu szlaków rowerowych. W celu zregenerowania sił po rowerowej przejażdżce podczas której zgłębimy tajniki puszczańskiej przyrody możemy zatrzymać się na zagospodarowanych parkingach leśnych czy w miejscach postoju zorganizowanych przez leśników, na których znajdują się ławki, stoły, wiaty, a niejednokrotnie również wyznaczone miejsce do bezpiecznego rozpalenia niewielkiego ogniska.
Ważna jest to perspektywa rozwoju agroturystyki we wsiach bezpośrednio przyległych do kompleksów leśnych lub planowanych zbiorników wodnych:
- we wsiach Augustów, Krasna Dąbrowa, Stoki przygotowane są tereny pod budownictwo letniskowe;
- we wsiach Januszno, Sałki, Mireń przygotowane są budowy trzech zbiorników wodnych wraz z terenami rekreacyjnymi.
W gminie Pionki dużo uwagi poświęca się ekologii. Gmina aktywnie współdziała z zarządami Kozienickiego Parku Krajobrazowego, Centrum Edukacji Ekologicznej. Z ekologią związane są inwestycje komunalne, prowadzona jest edukacja ekologiczna dzieci.