Stowarzyszenie Jedlnia
Poświętne 21a
26-670 Pionki
NIP- 7962773192
REGON- 140898372
KRS - 0000276281
mail: stowarzyszeniejedlnia@gmail.com
www.gmina-pionki.pl
Prezes Stowarzyszenia- Piotr Michał Wdowski
Wiceprezes - Anna Joanna Winiarska
Skarbnik - Teresa Dorota Mróz
Sekretarz - Małgorzata Wróbel Członek Zarządu- Paweł Deja
STOWARZYSZENIE JEDLNIA zostało powołane na zabraniu założycielskim w dniu 10.12.2006 roku. Liczy 48 członków zwyczajnych. Obejmuje swym działaniem tereny polany położonej w obrębie Puszczy Kozienickiej na której znajdują się Jedlnia i wsie okoliczne, w granicach jakie parafia Jedlnia miała w czasach króla Jagiełły, od Siczek po Mąkosy, od Januszna po Kozłów. Lista członków Stowarzyszenia jest otwarta, wciąż mogą do niego przystępować kolejni zainteresowani, którzy emocjonalnie czują się związani z tymi okolicami i z nimi sympatyzują. Nie ma znaczenia miejsce zamieszkania ani wiek, zamożność, miejsce zatrudnienia, stanowisko ani opcja polityczna, podstawowym kryterium jest zainteresowanie rozwojem lokalnej społeczności, działanie na rzecz poprawy warunków życia, praca na rzecz zachowania pamięci o historii i zabytkach.
Główne cele działalności statutowej to:
1. Zachowywanie materialnej i niematerialnej spuścizny historycznej, pamiątek i zabytków związanych z Jedlnia, miejscowościami okolicznymi położonymi na terenie zakreślonym historycznymi granicami parafii Jedlni oraz terenami puszczy Kozienickiej i miejscowościami na terenie puszczy położonymi.
2. Działania o charakterze promocji tych miejsc, historii i kultury z nią związanych w kraju i poza jego granicami, w tym tworzenie miejsc pamięci, prowadzenie działań związanych ze zbieraniem informacji o przeszłości regionu i ochrona miejsc historycznych, działalność informacyjna.
3. Działalność wydawnicza, związana z promowaniem lokalnej historii, lokalnych twórców, społeczności terenów wymienionych w punkcie 1.
4. Poznawanie kultur, obyczajów, tradycji, krajoznawstwa polski i innych krajów, wymiana kulturalna.
5. Aktywne promowanie kultury, sztuki i nauki polskiej oraz ochrona dziedzictwa kulturowego.
6. Współpraca zagraniczna oraz prowadzenie działań na rzecz integracji europejskiej, rozwijanie kontaktów i współpracy miedzy społecznościami.
7. Organizowanie imprez o charakterze rekreacyjno-wypoczynkowym, imprez turystycznych, sportowych, wycieczek tematycznych na terenie kraju i poza granicami polski.
8. Organizacja i prowadzenie wolontariatu oraz popieranie i promocja różnych działań związanych z rozwojem osobowym.
9. Kształtowanie kreatywności lokalnych społeczności w tym także młodego pokolenia wobec zmieniającego sie świata.
10. Działalność edukacyjna szkolna i pozaszkolna, szkoleniowa oraz edukacja nieformalna, w tym promowanie zachowań prozdrowotnych związanych ze zdrowym trybem życia, promowanie sportu, organizacja i udział w różnego rodzaju imprezach sportowych, wspieranie działań związanych ze sportem.
11. Rozwój technologii informacyjnej i komunikacyjnej w środowisku lokalnym, w tym prowadzenie informacyjnej strony internetowej.
12. Działalność na rzecz osób niepełnosprawnych.
13. Promocja przedsiębiorczości , wspieranie lokalnych inicjatyw