W związku z obchodami 85-lecia funkcjonowania PSP w Jaroszkach, zorganizowana została wycieczka śladami patrona Jana Kochanowskiego. Wszyscy uczniowie szkoły wraz z wychowawcami 15.10.2019 r. udali się do Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Każdy, kto odwiedził dwór naszego słynnego wieszcza wie, że nie ma lepszego momentu na pobyt spotkanie w jego progach, jak okres naszej pięknej polskiej jesieni, kiedy cały czarnoleski park mieni się feerią barw, w którą ubierają się parkowe drzewa. Choć nie ma wśród nich ukochanej lipy poety, która dawała mu spokój i wenę, da się tu odczuć niezwykłą atmosferę nostalgii i zadumy.
Dzięki prelekcji pracownika muzeum mogliśmy poznać wiele faktów z życia poety, zobaczyć eksponaty z czasów epoki Renesansu, w której żył i tworzył Jan Kochanowski. Sam dwór czarnoleski nie jest autentycznym budynkiem, ponieważ prawdziwy dom był drewniany i spłonął. Jednym z nielicznych autentycznych eksponatów związanych z poetą są żelazne drzwi z herbem rodowym oraz drewniany fotel kryty kurdybanem. Ciekawostką z życia naszego patrona było to, że rozpoczął naukę na Akademii Krakowskiej w wieku zaledwie 14 lat, następnie pobierał nauki także w Królewcu i Padwie, a także pełnił ważne funkcje państwowe m.in. sekretarza króla Zygmunta Augusta.
Ciekawy, choć dosyć krótki, był okres Czarnoleski, kiedy to Kochanowski jako dojrzały już mężczyzna, żeni się z dużo młodszą od siebie Dorotą Podlodowską, która rodzi poecie sześć córek i syna. Dwie z córek Urszula i Hanna oraz syn Jan (urodził się już po śmierci ojca) umierają. Szczególnie śmierć najstarszej córki wywiera na polskiego twórcę ogromnie wrażenie i jej to poświęca cykl 19 utworów – trenów, w których wysławia przymioty zmarłej córeczki i próbuje zrozumieć i pogodzić się ze śmiercią ukochanego dziecka.
Kolejnym i ostatnim etapem wycieczki było odwiedzenie kościoła pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu, gdzie w podziemnej krypcie znajdują się szczątki wieszcza.
Jan Kochanowski uważany jest za jednego z najwybitniejszych twórców renesansu w Europie i poetę, który najbardziej przyczynił się do rozwoju polskiego języka literackiego, dlatego dumni jesteśmy, że nasza szkoła może nosić jego imię. My również w PSP w Jaroszkach możemy poczuć atmosferę czarnoleską, którą tworzą piękne lipy otaczające nasz szkolny ogród.
„Janie Kochanowski – Patronie nasz
Ty w naszych sercach wiecznie trwasz.
Wraz z Urszulką, swą ukochaną córką
Nadzoruj nasze poczynania,
Niech Twa wena nas dogania.
Chcemy byś nas wpierał, chronił,
A w razie potrzeby przed złem obronił.”
"Zabawki"
Zabawki moje kochane,
marzę kiedy nową dostanę...
Lecz gdy to się stanie
o nowszej odzywa się łkanie.
Jan Jasek kl III
"O kocie"
Mó miły kocie!
Chodisz w żabocie
a nie po płocie.
Mięsko smakujesz
i nie polujesz.
Ty się marnujesz!
"Na nauczyciela"
Uczyć nas umiesz,
lecz nie rozumiesz.
Robisz klasówki,
zadajesz mówki
i nie przyjmujesz żadnej wymówki.
W domu rachunki także ćwiczymy.
Czy Ty nie widzisz, że się męczymy?
Agnieszka Wolska kl V
"Na babcię"
Nie każda babcia
chce chodzić w kapciach,
piec nam szarlotki,
roznosić plotki.
Lecz dla nas wnucząt
to jest skarb słodki
bo woli wrotki.
"Uczeń"
Wyszedł ze szkoły, niezbyt wesoły
i go po drodze bolała główka.
Znów zawalone z anglika słówka,
no i do tego z histry kartkówka.
A przecież jutro jest wywiadówka.
Nina Wolska kl VI
W związku z obchodami 85-lecia PSP w Jaroszkach, zorganizowany został konkurs pod hasłem „Jan Kochanowski – Nasz patron”. Uczniowie zostali nagrodzeni w następujących kategoriach:
1. Praca plastyczna wykonana techniką dowolną, nawiązująca do życia i twórczości Jana Kochanowskiego. Pierwsze miejsce zajęła Róża Grzywacz z klasy I, pozostali uczniowie otrzymali wyróżnienia: Piotr Nakoneczny „0”, Franciszek Jasek „0”, Michał Drela „0”, Władysław Grzywacz „0”, Adam Kozłowski „0”, Antonina Jasek „0”, Antoni Mąkosa kl. I, Michalina Sosnowska kl. I, Kacper Drózd kl. I, Agata Drela kl. II, Helena Grzywacz kl. III.
2. Napisanie fraszki, w tej kategorii przyznane zostały trzy I miejsca: Jan Jasek kl. III, Agnieszka Wolska kl. V oraz Nina Wolska kl. VI.
3. Najładniejsza gazetka klasowa na temat patrona. W tej kategorii I miejsce zajęła klasa I, II miejsce klasa III i VI, a trzecie miejsce klasa V.
Serdecznie gratulujemy. Wręczenie nagród wkrótce