Kładłam ci ja idącemu w bój
Białą różę na karabin twój
W Publicznym Zespole Szkół w Jedlni w dniu 24 stycznia odbyła się uroczysta akademia poświęcona 150 Rocznicy Powstania Styczniowego.
Gromkimi brawami została nagrodzona, pięknie przygotowana, akademia poświęcona 150. rocznicy Powstania Styczniowego w Publicznej szkole w Jedlni. To była ciekawa lekcja historii i przeżycie artystyczne. Wysłuchaliśmy znanych pieśni w nowej aranżacji, w wykonaniu chóru młodzieżowego, solistów i muzyków. Młodzież gimnazjalna przedstawiła historię walk na ziemiach polskich, ze szczególnym uwzględnieniem w ziemi radomskiej i w Jedni.
W akademii uczestniczyły władze samorządowe Przewodniczący Rady Gminy Pionki Pan Wojciech Tomasz Wróbel, Sekretarz Gminy Pani Ewa Kurpeta Abu-Mizer, Kierownik Gminnego Zarządu Oświaty i Wychowania Pani Małgorzata Warchoł, Kierownik Gminnej Biblioteki Pani Wanda Karwicka , ks.Proboszcz Janusz Smerda, ks.Wikariusz Robert Seweryn, Stowarzyszenie Jedlnia Pani Danuta Szegda Pestka, Rada Rodziców Pani Anna Guza, Pani Mariola Kucharska, nauczyciele, dzieci i młodzież.
Rok 2013 Rokiem Powstania Styczniowego
W roku 2013 przypada 150. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego, które wywarło istotny wpływ na losy narodu polskiego. Powstanie Styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 r. Powstańcy zaatakowali rosyjskie garnizony w Królestwie Polskim. W ciągu trwających ponad 1,5 roku działań zbrojnych doszło do ponad tysiąca mniejszych lub większych potyczek, a w walkach wzięło w sumie udział przeszło 150 tys. powstańców. Walka powstańcza przez cały swój czas miała charakter rozproszonej akcji partyzanckiej. Powstańcom nie udało się opanować na dłużej większego terytorium, a władze powstania nie miały stałej siedziby. Po klęsce większych zgrupowań partyzanckich, m.in. w bitwach pod Węgrowem i Siemiatyczami, walkę toczyły głównie niewielkie oddziały.
Powstanie Styczniowe było najdłużej trwającym i najbardziej masowym ruchem niepodległościowym XIX w. Bilans insurekcji był tragiczny - dziesiątki tysięcy poległych, straconych przez Rosjan, zesłania na Syberię, konfiskaty majątków uczestników powstania.Po zakończeniu nierównej walki, bezwzględnej rozprawie z przywódcami i uczestnikami powstania rozpoczęły się represje, które na długie lata zmieniły życie wielu pokoleń Polaków.
Uczestnicy powstania aktywnie angażowali się w życie społeczeństwa. W II Rzeczpospolitej otaczani byli szczególnym szacunkiem, a pamięć o bohaterach powstania była kultywowana.
"Honorując patriotyczne oddanie i szlachetne poświęcenie powstańców styczniowych, spłacamy dług wobec wielu pokoleń Polaków, którzy nie wahali się stanąć do walki w obronie wolności" - głosi uchwała. Przypomniano w niej, że Powstanie Styczniowe skierowane było przeciwko rosyjskiemu zaborcy, a jego celem była restytucja Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
"Impulsem do podjęcia działań zbrojnych był manifest Tymczasowego Rządu Narodowego reprezentującego wszystkie warstwy ówczesnego społeczeństwa oraz ziemie leżące w historycznych granicach dawnej I Rzeczypospolitej. Powstanie było wyrazem sprzeciwu wobec carskiego ucisku i intensywnej polityki rusyfikacji. Pomimo poświęcenia i poniesionych ofiar zryw zakończył się klęską, a w odwecie władze carskie nasiliły represje przeciwko ludności cywilnej oraz całkowicie zlikwidowały resztki odrębności państwowej Królestwa Polskiego" - napisano w uchwale.Senatorowie zaznaczyli w niej, że trudna historia i bolesne doświadczenia były źródłem siły i wytrwałości w walce o niepodległość późniejszych pokoleń Polaków. "Legenda i etos Powstania Styczniowego legły u podstaw odrodzonej Polski, a poświęcenie powstańców doprowadziły do odrodzenia naszej państwowości po 123 latach niewoli w 1918 roku" - podkreślono. Senat wezwał w uchwale instytucje państwowe i samorządowe wszystkich szczebli do godnego uczczenia rocznicy.
Powstanie styczniowe rozgrywało się również na ziemiach naszego regionu, a jego ślady znajdziemy w Jedlni, Jaścach, Poświetnym.