Epidemia COVID-19 postawiła przed lotnictwem nowe wyzwania. Przewoźnicy oraz porty lotnicze wypracowały rozwiązania, które zmniejszają ryzyko epidemiologiczne. Głównym celem kampanii informacyjnej „Oderwij się! Lataj zdrowo na wakacje” jest zachęta pasażerów do korzystania z transportu lotniczego.
Branża lotnicza bardzo szybko opracowała i wdrożyła nowe, skuteczne procedury, które zapewnią osobom podróżującym w pandemii bezpieczeństwo na wszystkich etapach podróży – od przybycia na lotnisko, poprzez oczekiwanie w terminalu pasażerskim i lot na pokładzie samolotu. Spotkało się to z akceptacją ze strony pasażerów – w 2020 r. blisko 70 proc. z nich pozytywnie oceniło procedury bezpieczeństwa sanitarnego na polskich lotniskach i w samolotach. Ale czy podróże samolotem są bezpieczne? Zobacz co prezentują badania.
Według ekspertów samolot to najbezpieczniejszy środek transportu w czasie pandemii
Przedstawiciele sektora lotniczego uważnie analizowali wpływ COVID-19 na lotnictwo. Sprawdzali także możliwość zapewniania pasażerom najwyższego poziomu bezpieczeństwa, również epidemicznego.
Kluczowe znaczenie miały prowadzone przez naukowców z całego świata badania dotyczące ryzyka zakażenia się koronawirusem podczas podróży lotniczej. Od początku pandemii eksperci są jednak zgodni, że samolot pozostaje zdecydowanie najbezpieczniejszym środkiem transportu również pod tym względem.
Na pokładzie samolotu powietrze wymieniane jest nawet 30 razy na godzinę i jednocześnie filtrowane
z ponad 99,99 proc. wszystkich cząstek, w tym wirusów. To sprawia, że ryzyko zakażenia COVID-19 na pokładzie samolotu jest znacznie niższe niż w innych środkach transportu, klimatyzowanym biurze, czy restauracji.
Unijny Certyfikat COVID – pewność co do zasad podróżowania za granicę
Przedstawiciele branży transportu lotniczego rozumieją, że podróżni obawiają się niepewności dotyczącej procedur i restrykcji – przede wszystkim nagłego objęcia kwarantanną. Dlatego jednym z kluczowych przekazów kampanii jest uruchomienie Unijnych Certyfikatów COVID (UCC). Dzięki nim będzie można bezpieczne i swobodnie podróżować pomiędzy państwami Unii Europejskiej w czasie pandemii.
Te certyfikaty dadzą pasażerom pewność co do zasad podróżowania za granicę.
Akcja informacyjna „Oderwij się! Lataj zdrowo na wakacje” zaplanowana jest na sezon wakacyjny 2021,
a jej działania obejmą outdoor, kampanię w Internecie i w mediach społecznościowych.
Partnerami kampanii informacyjnej są: Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Związek Regionalnych Portów Lotniczych oraz Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”. Kampanię wspierają Ministerstwo Zdrowia oraz Ministerstwo Infrastruktury.
Więcej informacji dotyczących Unijnego Certyfikatu COVID: www.gov.pl/certyfikat
Unijny Certyfikat COVIDułatwi podróżowanie po Unii Europejskie. Nic więc dziwnego, że wiele osób chce go mieć. Jak go zdobyć, kto może to zrobić i gdzie go znaleźć? Wyjaśniamy!
W tym momencie jest tylko jedno miejsce, z którego można pobrać Unijny Certyfikat COVID.
To Internetowe Konto Pacjenta(IKP). Certyfikat znajdziecie po zalogowaniu się (np. profilem zaufanym), w zakładce „Certyfikaty” (znajdziecie ją na dole strony). Będąc tam wystarczy wybrać rodzaj certyfikatu i kliknąć „Pobierz kod QR”. Później wystarczy zapisać dokument na swoim urządzeniu lub wydrukować.
WAŻNE! Certyfikat mogą pobrać tylko osoby, które:
- są w pełni zaszczepione - otrzymały dwie dawki szczepienia lub przyjęły jednodawkową szczepionkę. Certyfikat jest ważny od 14. do 365. dnia po podaniu ostatniej dawki lub
- otrzymały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (czas ważności certyfikatu to 48 godzin) lub
- wyzdrowiały po COVID-19 (certyfikat jest ważny od 11. do 180. dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR).
Jeśli jesteście w jednej z tych grup – już dziś możecie pobrać swój Certyfikat.
Tak jak wspominaliśmy na początku - rozporządzenie dotyczące Unijnych Certyfikatów COVID będzie stosowane w Unii Europejskiej od 1 lipca. Przed tym terminem pojawią się nowe możliwości pobrania dokumentu. Certyfikaty pojawią się w aplikacjach IKP oraz naszej –mObywatel.
Co jest w telefonie?
Kto zna i ma naszą aplikację może teraz zapytać – ale przecież w mObywatelu już jest certyfikat o zaszczepieniu? To prawda, ale nie jest to unijny certyfikat (UCC), a krajowe zaświadczenie. Takie zaświadczenie pobrało już z naszej aplikacji ponad pół miliona użytkowników!
Do 25 czerwca pojawi się aktualizacja naszej aplikacji, a wraz z nią – zamiast krajowych zaświadczeń pojawią się uznawane w krajach Unii Europejskiej Certyfikaty COVID. Od tego momentu swój Certyfikat będziecie mieli zawsze pod ręką, razem z innymi dokumentami, w aplikacji mObywatel. Wybierając się na wakacje w UE, wystarczy że na ekranie swojego telefonu pokażecie dostępny tam kod QR.
Żeby było jeszcze prościej – przygotowaliśmy odpowiedzi na 10 najczęściej pojawiających się pytań. Przeczytajcie i wszystko będzie jasne.
- Czy certyfikat obecnie dostępny w aplikacji mObywatel jest akceptowany podczas kontroli granicznej?
Teraz w aplikacji mObywatel znajdziecie krajowe zaświadczenie o zaszczepieniu. Mogą je pobrać osoby w pełni zaszczepione, czyli takie, które przyjęły obie dawki szczepionki lub jednodawkową szczepionkę. Obecnego certyfikatu - ze względu na brak obowiązujących międzynarodowych regulacji prawnych - nie można stosować podczas odprawy granicznej.
Unijny Certyfikat COVID (UCC), uznawany podczas kontroli granicznej, pojawi się w mObywatelu (wraz z tłumaczeniem na język angielski) do 25 czerwca. To nie za późno - rozporządzenie dotyczące UCC zacznie obowiązywać w UE 1 lipca.
- Czy certyfikat dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta jest akceptowany podczas kontroli granicznej?
Nie ma takiej gwarancji – kraje UE nie są jeszcze zobowiązane do uznawania tego dokumentu. Mogą, ale nie muszą tego robić. Niepewność zniknie 1 lipca – wtedy zaczną obowiązywać unijne przepisy regulujące tę kwestię.
- Kiedy w aplikacji mObywatel zostanie opublikowany Unijny Certyfikat COVID (UCC)?
Unijny Certyfikat COVID w aplikacji mObywatel będzie dostępny około 25 czerwca.
- Czy dostępny obecnie w aplikacji mObywatel kod może służyć do okazania statusu ozdrowieńca lub negatywnego wynik testu na obecność koronawirusa?
Nie. Dostępny w mObywatelu kod nie zawiera takich informacji, jest powiązany z krajowym certyfikatem potwierdzającym jedynie przyjęcie pełnej dawki szczepienia. Unijny certyfikat, wraz z tłumaczeniem na język angielski, dostępny będzie w mObywatelu około 25 czerwca.
- Potrzebuję informacji o szczepieniu w języku angielskim, by pokazać ją na granicy. Czy w mObywatelu znajdę takie informacje?
Jeszcze nie, około 25 czerwca – tak. Dostępne obecnie w mObywatelu zaświadczenie o zaszczepieniu jest dokumentem krajowym. Unijny certyfikat potwierdzający szczepienie (wraz z tłumaczeniem na język angielski) pojawi się w mObywatelu do 25 czerwca.
- Potrzebuję informacji o wykonanym teście lub statusie ozdrowieńca. Czy w mObywatelu znajdę takie informacje?
Obecnie dostępne w mObywatelu zaświadczenie jest dokumentem krajowym i zawiera wyłącznie potwierdzenie otrzymania pełnej dawki szczepienia. Unijny certyfikat z informacją o teście i / lub statusie ozdrowieńca, wraz z tłumaczeniem na język angielski, będzie dostępny w mObywatelu około 25 czerwca.
- Gdzie znajdę aktualne informacje o dokumentach niezbędnych przy podróży do jednego z krajów UE?
Stale aktualizowane informacje znajdziesz na stronie: https://reopen.europa.eu/pl
- Czy obcokrajowcy lub osoby bez ważnego dowodu osobistego mogą pobrać aplikację mObywatel, a w niej obecne już krajowe zaświadczenie o zaszczepieniu, a później Unijny Certyfikat COVID?
Nie. Aplikacja mObywatel jest dostępna wyłącznie dla osób z polskim obywatelstwem, posiadających ważny dowód osobisty.
- W jaki sposób obcokrajowiec lub osoba bez ważnego dowodu osobistego może otrzymać aktualny certyfikat?
Certyfikat powinien być wydany (w formie wydruku) w przychodni realizującej Twoje szczepienie. Certyfikat jest dostępny natychmiast po otrzymaniu pełnej dawki szczepienia.
- Skąd pobrać aplikację mObywatel?
Więcej informacji o Unijnym Certyfikacie COVID na https://www.gov.pl/certyfikat