Noc patronów
25 czerwca na Placu Jagiełły w Jedlni odbył się koncert ,, Noc Patronów''. My również tam byliśmy, ponieważ patronem Publicznej Szkoły Podstawowej w Jaroszkach jest Jan Kochanowski, wybitny poeta, dramaturg i tłumacz okresu Renesansu.
Nasz patron urodził się w 1530 roku w Sycynie, zmarł w 1584 w Lublinie. Pochodził za średnio zamożnej rodziny szlacheckiej. Kształcił się na Akademii Krakowskiej, w Padwie oraz Królewcu. Posiadał rozległą wiedzę z zakresu literatury antycznej, zwłaszcza greckiej oraz historii. Pełnił funkcję sekretarza na dworze Zygmunta Augusta. Przyjął niższe święcenia kapłańskie oraz zdobył miano proboszcza. Zrezygnował jednak z tych dóbr.
Ożenił się z Dorotą Podlodowską i osiedlił w Czarnolesie. Wiódł szczęśliwe życie. Jako stateczny, zapobiegliwy ojciec był przykładem i wzorem dla okolicznych ziemian. Często służył radą i pomocą sąsiedzką.
Kochanowski był określany mianem poety doctusa, to znaczy poety wykształconego, poety mędrca. W swych utworach poucza człowieka cnotliwego, czyli, takiego, który kieruje się rozumem. Udziela rad jak należy żyć, odwołując się przy tym do starożytnych filozofii. Nawołuje, aby nie ulegać skrajnym emocjom, podążać raczej za prawdami rozumu.
„Stateczny umysł pamiętaj zachować, / Jeśli cię pocznie nieszczęście frasować"
Jan Kochanowski kochał wieś, zwyczaje i obrzędy. W swych pieśniach zamieścił pochwałę dnia codziennego. Relacje międzyludzkie opierał na wzajemnym szacunku i miłości do Boga.
Chociaż nasz patron żył i tworzył ponad 480 lat temu, uważamy, że wartości te są nadal aktualne. Staramy się nimi kierować i w nauce, i w zachowaniu.
Po krótkiej informacji na temat życia Jana Kochanowskiego, uczniowie zaprezentowali program artystyczny.
W pierwszej części widzowie zobaczyli najmłodszych uczniów naszej szkoły, przedstawicieli klas O, I, II.
Swój występ skierowali do tatusiów, którym z okazji święta dzieci życzyły dużo zdrowia i zadowolenia. By każdy dzień był radosny, bez trosk i zmartwień, a szczęście ich nie opuszczało. Byście Drodzy Tatusiowie, wzorem naszego patrona , zawsze byli dumni ze swych pociech.
W drugiej części uczniowie kl. I i II udzielili rad wyjeżdżającym na wakacje.
Trzecia część występu to obrzęd sobótkowy, tak niegdyś popularny
w Polsce, a dziś zapomniany. Za wzór posłużyła nam ,, Pieśń świętojańska o Sobótce" Jana Kochanowskiego.
Piękna recytacja fragmentów pieśni przeplatana była piosenkami obrzędowymi w wykonaniu Dziecięcego Zespołu Ludowego ,, Cyraneczka'' , działającego w PSP.
Na zakończenie przedstawione zostały trzy tańce. Zaprezentowała je młodsza części zespołu ,, Cyraneczka'', uczniów kl. II, III, IV.
Widzowie zobaczyli; polkę,, szabasówkę'', polkę ,, wesołe kółeczka''oraz krakowiaka ,, smok wawelski''.
W przygotowanie tak bogatego programu zaangażowana była cała społeczność szkolna, jednakże szczególne podziękowania kierujemy do pani dyrektor mgr A. Jasek, p. mgr K. Brzyskiej, p. mgr H. Tomczyk, p. mgr M. Amanowicz i p. mgr J. Mazur.
Ich trud w ułożenie scenariusza, przygotowanie kostiumów oraz aranżację układów tanecznych został przez publiczność doceniony głośnymi brawami.
Chcemy również gorąco podziękować wszystkim, którzy wsparli finansowo naszą akcję,, Dla Dawidka''. Pieniądze zostały przekazane rodzicom Dawida.
więcej zdjęć:
https://picasaweb.google.com/108392521017004679206/25Czerwca2011rWieczorMiedzyJanemAWAdysAwemWJedlni