Dnia 17 września bieżącego roku uczniowie klas „0’ – III Publicznej Szkoły Podstawowej w Augustowie wzięli udział w Warsztatach Ekologicznych w pobliskiej Izbie Dydaktyczno- Muzealnej, które były częścią tegorocznej akcji sprzątania Świata.
Dzieci z oddziału przedszkolnego oraz drugo i trzecio- klasiści pod opieką swoich wychowawczyń- p. Alicji Mamcarz i Marty Burzyńskiej- zostali sympatycznie powitani przez pracowników ośrodka.
Pani Ola Kołacz rozpoczęła zajęcia edukacyjne - zgodnie ze wszelkimi zaleceniami pandemicznymi- od denzynfekcji rąk. Uczniowie utworzyli trzyosobowe zespoły i ochoczo uczestniczyli w tej żywej lekcji, która rozpoczęła się od zapoznania z głównymi bohaterami spotkania, tj. - Wyszkłolonym, Zmieszkiem, Plastiką, Metaliką, El Bio i Papa Pierem. Jak się okazało dbałość o ekologię i środowisko naturalne oraz szeroki zakres wiedzy na ten temat naszym uczniom nie jest obcy. Dzieci doskonale poradziły sobie z zadaniem segregacji śmieci, wykazały się wiedzą dotyczącą możliwości przetwarzania, wykorzystywania i ograniczania tworzyw sztucznych, a także odpowiedniego przeznaczenia surowców naturalnych na kompost. Kształtowały i utrwalały umiejętności i postawy proekologiczne oraz poszerzały umiejętności językowe, wypowiadając się na temat recyklingu, kompostowania i szeroko pojmowanej ekologii.
Na zakończenie części edukacyjnej spotkania uczniowie własnoręcznie wykonali odznaki małych ekologów. Na znaczkach pojawiły się kolorowe rośliny i zwierzęta. Po właściwym przygotowaniu wszystkie dzieci dumnie prezentowały swoje ordery.
Po zakończonych zajęciach edukacyjnych przyszedł czas na bardzo oczekiwane przez wszystkich ognisko. Pracownik Izby pomógł nam w bezpiecznym przygotowaniu kiełbasek, a czas oczekiwania umiliły nam ćwiczenia i zabawy ruchowe. Kiedy dostaliśmy sygnał, że nasze przysmaki są już gotowe wszyscy zasiedliśmy do stołu. Kiełbaski znikły w mgnieniu oka. Na zakończenie pani Ola pokazała nam jeszcze dwa oczka wodne. Mieliśmy nadzieję wypatrzeć w nich ich mieszkańców- żółwie błotne i lądowe oraz rybki- różanki, niestety ze względu na chłodną aurę nie udało nam się, Znaleźliśmy natomiast inne ciekawe okazy- na terenie ośrodka na każdym kroku rosły piękne grzyby.
Po wszystkich atrakcjach nadszedł czas pożegnania. Nasza przewodniczka przygotowała dla wszystkich piękne notesy i kolorowanki. Bogatsi o nowe doświadczenia i wiedzę obiecaliśmy pani Oli, że będziemy wykorzystywać różnorodne akcje przyrodnicze aby jeszcze zagościć w Izbie Dydaktyczno- Muzealnej w Augustowie.