W dniu 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. po 123 latach zaborów, święto zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937 r. Z tej okazji Rada Sołecka wsi Augustów złożyła wieńce w miejscach Pamięci Narodowej znajdujące się w miejscowości Augustów.
Uczcili żołnierzy spoczywająch na cmentarzu wojennym z okresu I wojny światowej.
Cmentarz położony jest na północno-wschodniej stronie wsi Augustów u zbiegu szosy nr 737 (Kozienice-Radom) i leśnej drogi biegnącej w kierunku północnym. W miejscu tym pochowani są polegli żołnierze różnych wyznań i narodowości biorący udział w walkach w latach 1914-1915. Najwięcej spoczywa tu poległych Rosjan, Polaków i Niemców, ale są także Ukraińcy, Słowacy, Czesi, Węgrzy i Białorusini. W krwawych walkach, które toczyły się na terenie Puszczy Kozienickiej w dniach 20-26.10.1914 roku po stronie rosyjskiej walczyło wielu Polaków zmobilizowanych z różnych zakątków imperium Rosyjskiego. Po stronie armii austro-węgierskiej walczył I Korpus Krakowski w skład którego wchodził 56 pułk piechoty z Wadowic (Jacki) mający w swoim składzie 88% Polaków i 57 pułk piechoty Mokre Bąki z Tarnowa z 95% udziałem Polaków. W armii niemieckiej, która operowała na obrzeżach Puszczy Kozienickiej w latach 1914-1915 uczestniczyły oddziały ze Śląska i Wielkopolski w których Polacy stanowili 15%. W wyniku kilkudniowych walk w rejonie Augustowa wojska Austro-Węgierskie zostały odepchnięte przez Rosjan z przedpola twierdzy Iwanogród Dęblin. Z zapisków do których udało się dotrzeć wynika, że na cmentarzu w Augustowie zostało pochowanych 484 żołnierzy, w tym 6 oficerów.
Uczcili również żołnierzy spoczywająch w mogile z okresu I wojny światowej lesie w Augustowie.
Z zapisków Kazimierza Mroza przedwojennego badacza i kronikarza tych terenów, min. autora monografii Stanisławic wynika że w mogile pochowanych jest 7 żołnierzy. polegli oni w bitwie jaka rozegrała się w dniach 20-26.10 1914 r.na przedpolach twierdzy Iwanogród Dęblin. Pochowani są w osobnej mogile, a nie na cmentarzu wojennym, ponieważ miejscowa ludność odnalazła ich ciała wiele dni po bitwie w niedostępnych miejscach naszej puszczy. Narodowość poległych żołnierzy nie jest znana.
W Augustowskim lesie pod pomnikiem oddali również hołd żołnierzom z 31 Pułku Strzelców Kaniowskich. Nadmienić należy, że pomnik powstał w 2009 r. dzięki społecznej pracy i zaangażowaniu mieszkańców Augustowa i Stanisławic.