Jubileusz 85-lecia Banku Spółdzielczego
w Pionkach.
Utworzonego w marcu 1926 roku z inicjatywy rolników Jedlni i okolicznych wsi
26 kwietnia 2013 r. odbył się jubileusz 85. działalności Banku Spółdzielczego w Pionkach. W czasie obchodów jubileuszu przywołano historię banku, którego początki powstania miały miejsce w Jedlni. Złożono podziękowania pracownikom i działaczom samorządowym za sumienną pracę, zaangażowanie za wieloletnią lojalność. W uroczystości wziął udział przedstawiciel KZBS, Jan Karwatowski, członek Kapituły Odznaczeń. Gośćmi jubileuszowego Zebrania Przedstawicieli byli również: Zbigniew Bartosiak dyrektor Oddziału SGB Banku S.A. w Radomiu, Marcin Miecznik przedstawiciel Krajowego Związku Banków Spółdzielczych w Warszawie, Mirosław Ziółek wójt gminy Pionki, Marianna Dzikowska skarbnik gminy Pionki, ks. Janusz Smerda proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Jedlni, Bohdan Tosza przewodniczący rady miasta Pionki – członek BS, Marek Janeczek burmistrz miasta Pionki.
Krajowy Związek Banków Spółdzielczych przyznał odznaczenia osobom zasłużonym dla spółdzielczości bankowej.
Złoty Krzyż Zasługi w rozwoju Spółdzielczości Bankowej im. Ks. Piotra Wawrzyniaka otrzymała Zdzisława Lasota-Kustrzepa; Złotą Odznakę za zasługi dla Spółdzielczości Bankowej im. Franciszka Stefczyka otrzymali Włodzimierz Cieślak, Krystyna Klimowicz; Srebrną Odznakę za zasługi dla Spółdzielczości Bankowej im. Franciszka Stefczyka otrzymały Agnieszka Janiszewska, Anna Rojek.
W trakcie uroczystości przyznano także Złoty Medal im. Franciszka Stefczyka dla Banku Spółdzielczego w Pionkach z okazji 85. działalności.
Pani Prezes Zarządu BS w Pionkach Zdzisława Lasota-Kustrzepa zabrawszy głos powiedziała:
Szanowni Państwo w 2013 roku przypada jubileusz 85 działalności Banku Spółdzielczego w Pionkach. Z satysfakcją mogę stwierdzić, iż idea przyświecająca założycielom naszego Banku była przez dziesięciolecia skrupulatnie realizowana i wypełniana. Im dłuższa i bogatsza jest historia, tym większa duma dla jej spadkobierców, którzy chlubią się nią i współtworzą obraz teraźniejszości i przyszłości.
Od momentu swojego powstania Bank przechodził wiele przeobrażeń i zmian, zachowując swój spółdzielczy charakter. Obecny wizerunek Banku Spółdzielczego w Pionkach to efekt działań wielu pokoleń pracowników i działaczy samorządowych, mocno związanych z miejscowym środowiskiem, którzy swoją pracą i osobistym zaangażowaniem przyczynili się do jego rozwoju. Z historii kolejne pokolenia czerpią doświadczenia i kształtują swoją przyszłość. Z okazji przypadającego jubileuszu, w imieniu własnym, Zarządu i Rady Nadzorczej Banku Spółdzielczego w Pionkach, składam serdeczne podziękowania pracownikom i działaczom samorządowym za wkład pracy i zaangażowanie za wieloletnią lojalność. W sposób szczególny składam hołd nieżyjącym założycielom, działaczom i byłym prezesom naszego Banku, którzy poświęcili dla jego dobra znaczną część swojego życia.
Przewodniczący zebrania, Jerzy Zawadzki, zwracając się do zgromadzonych powiedział: Dzisiaj nietypowo spotykamy się tu w Jedlni, ponieważ tak podyktowała nam historia naszego Banku. W 2013 roku przypada 85. rocznica powstania Banku. Pokrótce chcę przybliżyć historię naszego Banku. Tu w Jedlni w marcu 1926 roku z inicjatywy rolników z Jedlni Kościelnej i okolicznych wsi, przy poparciu Wójta Gminy Jana Rojka i proboszcza parafii ks. Józefa Skoczowskiego utworzono Kasę Wzajemnej Pomocy.
Wybrano Zarząd i Radę Nadzorczą. Kasa obejmowała swym zasięgiem wsie: Adolfin, Brzezinki, Brzeziny, Hutę, Jaroszki, Jaśce, Jedlnię Kościelną, Kieszek, Mąkosy, Poświętne, Siczki, Sokoły, Stoki, Zadobrze, Zdżary.
W krótkim czasie Kasa ta rozpoczęła swą działalność i już 20 października przyjęła nazwę Kasy Stefczyka w Jedlni. Jako „Kasa Stefczyka Spółdzielnia z odpowiedzialnością nieograniczoną" w Jedlni została zarejestrowana w Sądzie Okręgowym w Radomiu pod
Pozycją 853 dnia 20 lipca 1928 r. Zarząd stanowili: ks. Jan Budziński, Stanisław Drela, Franciszek Walaszczyk. Fundusze na udzielenie pomocy kredytowej poszczególnym członkom Kasy pochodziły wtedy wyłącznie z udziałów członkowskich, a co ciekawe udział członkowski był wysoki i wynosił 50,00 zł przedwojennych. W dniu 08 kwietnia 1930 r. decyzją Sądu Okręgowego wniesiono do statutu Kasy na mocy Uchwały Walnego Zgromadzenia Członków z dnia 16 lutego 1930 r. rozszerzenie działalności na wsie: Jodłowiec, Lewaszówka i Zagożdżon (obecnie Pionki od 1932 roku).
Okres II wojny światowej hamuje rozwój spółdzielczości. Nie zamarła jednak działalność Kasy w Jedlni - zaniechano jedynie działalności samorządowej, gdyż obowiązywał wydany przez okupanta zakaz zwoływania zgromadzeń.
Rok 1950 otwiera nowy rozdział spółdzielni bankowej w Pionkach. W dniu 30 września 1950 r. z przekształcenia Kasy Stefczyka w Jedlni powstała Gminna Kasa Spółdzielcza w Pionkach z odpowiedzialnością udziałami, z siedzibą w Jedlni Kościelnej powiat Kozienice województwo Kielce.
Terenem działalności Kasy były gminy: Jedlnia, Pionki, Suskowola.
Zarząd stanowili: Jan Drapała, Jan Siczek, Władysław Błazik, zastępcy: Jan Stysiak i Józef Faryna.
W czerwcu 1951 roku siedziba Gminnej Kasy Spółdzielczej zostaje przeniesiona do Gminy Pionki przy ulicy Kolejowej 57. Nadany przez Ministra Skarbu statut pozbawił w 1952 r. Gminne Kasy Spółdzielcze prawa przyjmowania wkładów oszczędnościowych na własny rachunek, a udzielanie pożyczek uzależniał od pozytywnej opinii Związku Samopomocy Chłopskiej.
W okresie działania Gminna Kasa Spółdzielcza poszerzyła swoje czynności zwłaszcza w zakresie obsługi finansowej skupu, kontraktacji, rozliczania w ramach jedności kasowej z GS Samopomoc Chłopska" oraz prowadzenie rachunków zastępczych i bieżących. W roku 1956 zmiany w polityce wobec rolnictwa spowodowały przywrócenie spółdzielczości bankowej, jej spółdzielczo-samorządowego charakteru.
W 1956 roku Walne Zgromadzenie przyjęło nowy statut i nazwę Gminnej Kasy Spółdzielczej zastąpiono Spółdzielnią Oszczędnościowo Pożyczkową w Pionkach.
Działalność Spółdzielni Oszczędnościowo Pożyczkowej prowadzona była poprzez jednostkę macierzystą w Pionkach i dwa punkty kasowe w Jedlni i Suskowoli.
W sierpniu 1957 r. Zjazd Delegatów Kas Spółdzielczych powołał do życia Związek Spółdzielni Oszczędnościowo Pożyczkowych jako centralę organizacyjno-rewizyjną.
Od 1964 r. funkcjonował on jako Centralny Związek Spółdzielni Oszczędnościowo Pożyczkowych, który był jednostką nadrzędną dla banku. W 1975 r. na podstawie Ustawy w Prawie bankowym Spółdzielnie Oszczędnościowo Pożyczkowe uzyskały jedną wspólną nazwę - Banki Spółdzielcze. Otworzył się nowy rozdział spółdzielczości.
Bank Spółdzielczy w Pionkach zrzeszył się z nowo powstałym ( z połączenia Banku Rolnego i CZSOP) Bankiem Gospodarki Żywnościowej.
10 października 1979 r. Bank jest już w swojej siedzibie przy Placu Manifestu PKWN Nr 3,
obecnie Plac Konstytucji 3 Maja Nr 4.
Na początku 1990 r. zmiany w Prawie bankowym i Prawie spółdzielczym zapoczątkowały proces wchodzenia banków spółdzielczych na wolny rynek finansowy.
24 czerwca 1994 r. Sejm RP uchwalił ustawę o restrukturyzacji banków spółdzielczych i BGŻ. Powstała trójszczeblowa struktura spółdzielczości bankowej.
Po wyjściu ze struktur BGŻ-tu, Bank Spółdzielczy w Pionkach w 1996 roku zrzeszył się z właściwym terytorialnie bankiem regionalnym tj. Mazowieckim Bankiem Regionalnym S.A. w Warszawie, którego stał się akcjonariuszem.
1 lutego 1996 roku otwarty został oddział Banku w Jedlni Letnisko i Filia w Goździe. Było to poważne wyzwanie ponieważ zostały tworzone podczas upadłości tamtejszego Banku Spółdzielczego.
Obecnie Bank obsługuje gminy: Gózd, Jedlnia Letnisko, Kozienice i Pionki.
W dniu 9 lutego 2011 roku na Nadzwyczajnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Mazowieckiego Banku Regionalnego S.A. w Warszawie podjęto większością (89,5%) głosów uchwałę kierunkową o połączeniu z GBW S.A w Poznaniu.
Połączone zrzeszenie, które dotychczas tworzą GBW S.A. i zrzeszone Banki Spółdzielcze, a którego członkami stają się również Banki Spółdzielcze zrzeszone w MR Banku S.A. posługują się nazwą Spółdzielcza Grupa Bankowa oraz skrótem SGB.
W dniu 26.09.2011 r. Bank podpisał umowę z nowym zrzeszeniem (SGB).
Działalność Banku Spółdzielczego w Pionkach, na przestrzeni osiemdziesięciu pięciu lat, to okres jego rozwoju, mimo trudnej sytuacji w rolnictwie i ciągłych zmian w przepisach.
materiały dzięki uprzejmości Pani Stefanii Wrzosek
zebrała Danuta Szegda-Pestka