21.marca 2019 podczas uroczystej gali w siedzibie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich na ulicy Foksal w Warszawie rozstrzygnięty został doroczny konkurs o Nagrody za najlepsze prace dziennikarskie w polskiej prasie, radiu i telewizji opublikowane i wyemitowane w okresie od 1 stycznia 2018 r. do 31 grudnia 2018 r.
Nagrody SDP wzorowane są na nagrodzie Pulitzera. W 26. edycji Konkursu o Nagrody SDP można było rywalizować w czternastu kategoriach tematycznych. Do dwunastu kategorii dziennikarskich zgłoszono 287 prac - z prasy, radia, telewizji i Internetu. Fotografie i reportaże fotograficzne nadesłano do oddzielnych dwóch kategorii z zakresu fotografii prasowej.
Skład Jury Głównego: Krzysztof Skowroński - przewodniczący, Przemysław Babiarz, Paweł Badzio, Krystyna Forowicz - Domalska, Witold Gadowski, Wanda Nadobnik, Marek Palczewski, Ewa Urbańska, Tadeusz Woźniak, z głosem doradczym przewodnicząca jury selekcyjnego Elżbieta Binder oraz eksperci fundatorów nagród: IPN - dr Grzegorz Majchrzak i NCK - dr hab. Rafał Wiśniewski.
Jury oceniając prace brało pod uwagę ich oryginalność, śmiałość w podejmowaniu tematyki trudnej i kontrowersyjnej, atrakcyjność formalną przekazu, jego komunikatywność, walory estetyczne i dydaktyczne, rzetelność i wiarygodność.
Reportaż Wojciecha Pestki „Miał być raj, jest Krym" opublikowany w miesięczniku „Odra" (styczeń 2018) został wyróżniony Nagrodą im. Kazimierza Dziewanowskiego w kategorii prac dziennikarskich o problemach i wydarzeniach na świecie. Nagrodzony tekst pochodzi z cyklu autorskich reportaży z Ukrainy drukowanych na łamach wrocławskiej „Odry". Znalazły się w nim między innymi teksty „Na Wschodzie (Ukrainy) bez zmian" o II kompanii 24 Batalionu Obrony Terytorialnej „Ajdar", „Słitfocia ze śmiercią w tle" dotyczący obrońców ługańskiego lotniska czy „Sny Braci Karamazow" o ukraińskim milionerze Wiaczesławie Konstantynowskim, który sprzedał swojego rolls - royce'a i jako ochotnik ruszył na front wschodni a także nagrodzony w 2017 reportaż: „Petro Samozwaniec. Strażnik prezydenckiego pałacu.". Wydawnictwo „Wysoki Zamek" zamierza wiosną tego roku wznowić zbiór reportaży Wojciecha Pestki „Do zobaczenia w piekle" i wydać kolejny „Gdyby Polacy nie byli Polakami".
Wojciech Pestka od wielu lat jest członkiem redakcji dwumiesięcznika „Lublin. Kultura i Społeczeństwo", który w tym roku otrzymał Nagrodę Główną im. Aleksandra Milskiego przyznawaną najlepszemu pismu lokalnemu w Polsce za podejmowanie tematów ważnych dla społeczności i regionu. Wydawcą pisma jest Lubelski Oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Fundacja „Willa Polonia" a redaktorem naczelnym prezes Oddziału Zbigniew Włodzimierz Fronczek - poeta, prozaik i znakomity dziennikarz, „Lublin. Kultura i społeczeństwo" słynie z niezwykłej dbałości o szatę edytorską i znakomitej jakości tekstów o ponadregionalnej tematyce: jest encyklopedią wiedzy o historii lokalnej i wielokulturowej społeczności Lublina
Danuta Szegda-Pestka
Reportaż Wojciecha Pestki uhonorowany Nagrodą Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za 2018 r.
- Przejdź do - strona Poprzednia
- Przejdź do - strona Następna
- Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
- Drukuj treść tego artykułu
- Powrót do poprzedniej strony
- Kontakt na stronie Kontakt