Ochotnicza Straż Pożarna w Laskach
Laski 100a
26-670 Pionki
prezes- Paweł Warchoł
tel.692346697
Historia Ochotniczej Straży Pożarnej w Laskach
Ochotnicza Straż Pożarna w Laskach powstała w 1964 roku. Tym samym charakterystyka miejscowości spełniała wymogi powołania i rozmieszczenia straży pożarnych. Założenie jednostki wynikało przede wszystkim z potrzeb życia gospodarczego i społecznego. W owym czasie wieś w większości posiadała budynki drewniane, gęsto skupione, które niejednokrotnie były pokryte strzechą. Ponadto wieś usytuowana jest w sąsiedztwie sporych obszarów leśnych, co w dużej mierze stwarza zagrożenie pożarowe. Powyższe względy sprawiły, że powstanie jednostki OSP w naszej miejscowości stało się celem priorytetowym przynosząc poczucie bezpieczeństwa mieszkańcom. Pierwszy zarząd OSP Laski utworzył się w następującym składzie: · Jan Krawiec – prezes, · Eugeniusz Podsiadły – wiceprezes, · Urszula Kwaśnik – naczelnik,· Stanisław Płachecki – sekretarz, · Marian Miękus – członek zarządu. Jednostka początkowo liczyła 17 członków – założycieli. W skład nich weszli ponadto: Marian Miękus, Marian Kopeć, Tadeusz Lepa, Jan Miękus, Jan Molendowski, Roman Karczewski, Andrzej Chołuj, Feliks Wilczyński, Stefan Warszakowski, Andrzej Krajewski, Henryk Sobolewski, Stanisław Konecki.
Na podstawie dokumentów odnalezionych w Archiwów w Radomiu udało się ustalić, że w latach 1965-1967 na placu Kowalówki powstała remiza strażacka. Budynek do stropu został wzniesiony przez ludność wsi z własnego materiału, w czynie społecznym. Poza tym pozyskano również materiały z funduszu (G.R.N.). Ludność wsi aktywnie i ochoczo uczestniczyła w budowie remizy. Komisja w spisie zadań inwestycyjnych planowanych do realizacji w 1966 r. w ramach czynów społecznych na terenie ówczesnego powiatu kozienickiego określiła, że procentowy udział ludności w czynie społecznym wynosił 50%. Na przestrzeni lat budynek przechodził różnego rodzaju remonty wewnętrzne i zewnętrzne. Na przestrzeni 2012-2013 roku dokonano wyremontowania pokrycia dachowego na całym budynku OSP Laski. Obecnie mieści się w nim dwa boksy garażowe na samochód, świetlica oraz zaplecze. Ponadto w 2008/9 roku została doprowadzona i oznaczona droga wewnętrzna służąca do wyjazdu samochodu OSP. Pierwszym samochodem OSP Laski był Star 25-GBM2/8 (zwany Babką), który do jednostki został sprowadzony przez wiceprezesa Eugeniusza Podsiadłego w II połowie lat 70-tych XX w. Z ustaleń wynika, że zanim w jednostce pojawił się samochód bojowy do zadań gaśniczych, do miejscowych zagrożeń wyjeżdżał wóz konny wyposażony w pompę do wody, którym kierował druh Krzysztof Cybulski. W 2002 roku jednostka otrzymała kolejny samochód: Star 244 – GBA 2,5/16 z roku 1982. Przez 2 lata (2002 – 2004) OSP Laski dysponowała dwoma wozami bojowymi do zadań gaśniczych. W 2004 roku pierwszy samochód (Star 25-GBM2/8) został wycofany z jednostki ze względu na nieodpowiedni stan techniczny. Od tej pory OSP Laski dysponuje jednym wozem bojowym do zadań gaśniczych.
Pierwszy samochód OSP Laski - STAR 25 – GBM 2/8 z roku 1972
Poza uczestnictwem w akcjach gaśniczych, do jednych z pierwszych zadań OSP Laski należało sprawdzanie wyposażenia przeciwpożarowego mieszkańców. W tym celu delegacja jednostki kontrolowała czy w domostwach znajdują się bosak, tłumnica, piasek i beczka z wodą. W tym czasie, czyli w II połowie lat 70. jednostka OSP Laski odniosła także jeden z większych sukcesów w zawodach sportowo-pożarniczych w Jedlińsku w ciągu całej historii swego istnienia. Drużyna seniorów zajęła pamiętne II miejsce. Jest to jak do tej pory największy sukces jednostki OSP Laski w zawodach sportowo – pożarniczych.
Po śmierci druha Eugeniusza Podsiadłego, w latach 80. XX w. komendantem OSP Laski został Antoni Kęska. W tym czasie jednostka dalej prężnie się rozwijała, biorąc udział w akcjach pożarniczych, świętach kościelnych i zawodach strażackich. Jest to także okres działalności druhów: Jarosława Cieślika, Jana Sapijaszki, Adama Chlebowskiego, Eugeniusza Grudnia (skarbnika), Romana Karczewskiego, Kazimierza Krajewskiego, Adama Krajewskiego, Jana Szpakowskiego, Leona Zająca. 18 marca 2002 roku został dokonany pierwszy wpis do Krajowego Rejestru Sądowego. Zarząd utworzył się w następującym składzie: prezes Andrzej Wilczyński, naczelnik Adam Chlebowski, wiceprezes Ireneusz Cybulski, z-ca naczelnika Marcin Bolek, sekretarz Piotr Kwaśnik, Tomasz Bolek Kolejnym ważnym wydarzeniem dla OSP Laski była organizacja miejsko-gminnych zawodów sportowo - pożarniczych w 2009 roku. Ze względu na brak własnego boiska przystosowanego do organizacji podobnych imprez, za przychylnością władz i mieszkańców wsi Suskowola, we wspomnianej miejscowości przeprowadzono zawody. Brak własnego boiska jest problemem, z którym do tej pory boryka się jednostka.
Na początku czerwca 2010 r. jednostka OSP Laski wykazała się aktywną działalnością na terenach zagrożonych powodzią. Wraz z innymi jednostkami, druhowie z Lasek wzięli udział w umacnianiu wałów przeciwpowodziowych po drugiej stronie miejscowości w Wilkowo. Umacnianie wałów po drugiej stronie Wilkowa
W 2011 roku, na okres pięciu lat, został wybrany kolejny zarząd jednostki: prezes Maciej Gola, komendant Paweł Warchoł, sekretarz Grzegorz Krajewski, skarbnik Piotr Maj, członek Piotr Jemioł. Obecnie do jednostki OSP Laski należy 30 członków seniorów, w tym 28 członków czynnych (z czego jeden z nich jest kierowcą etatowym, a dwóch kierowcami wspomagającymi) i 2 członków honorowych, a także 10 członków MDP. Zadaniem jednostki jest podejmowanie działań ratowniczych w przypadku powstania pożaru, klęsk żywiołowych, katastrof, zagrożeń ekologicznych związanych z ochroną środowiska, katastrof komunikacyjnych i budowlanych oraz innych zagrożeń miejscowych. Do jej podstawowych zadań należy również współdziałanie z innymi służbami ratowniczymi, prowadzenie szkoleń. Siedzibą jednostki, niezmiennie od czasu powstania, jest jej strażnica usytuowana na terenie wsi Laski. Terenem działania jednostki zaś jest obszar gminy Pionki oraz strefa ustalona między Wójtami sąsiednich gmin. Obecnie jednostką kieruje prezes OSP Paweł Warchoł, a w razie jego nieobecności naczelnik OSP Piotr Jemioł lub dowódca zastępu.
Jednostka dysponuje samochodem: star 244 GB przekazanym z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 4 w Pionkach, pilarką spalinową, agregatem prądotwórczym, kompletem węży, a od 2013 r. także systemem selektywnego wywoływania. Koszty utrzymania, wyposażenia i zapewnienia gotowości bojowej ochotniczej straży pożarnej ponosi Gmina Pionki. Ponadto Urząd Gminy zapewnia bezpłatne umundurowanie członków OSP oraz ich ubezpieczenie.
Jednostka dysponuje samochodem: star 244 GB przekazanym z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 4 w Pionkach, pilarką spalinową, agregatem prądotwórczym, kompletem węży, a od 2013 r. także systemem selektywnego wywoływania. Koszty utrzymania, wyposażenia i zapewnienia gotowości bojowej ochotniczej straży pożarnej ponosi Gmina Pionki. Ponadto Urząd Gminy zapewnia bezpłatne umundurowanie członków OSP oraz ich ubezpieczenie.
więcej informacji i ciekawostek o OSP Laski