„Stowarzyszenie Jedlnia" w ramach lokalnego konkursu grantowego „Działaj lokalnie 2012", zrealizuje w tym roku dwa projekty, wspólnie z młodzieżą szkolną i starszym pokoleniem. Poniżej zapoznajemy czytelników z programem tych projektów.
„1827 - Gramy z Gackim"
Projekt adresowany jest do młodzieży szkół gminnych na terenie gminy Pionki. Przewidujemy, że w zorganizowanych warsztatach młodzież pogłębi swoją wiedzę historyczną, a udostępniona na nośniku CD, gra, stworzona 125 lat temu, spowoduje wzrost zainteresowania historią Polski i swego regionu.
Innowacyjność projektu polega również na tym, że młodzież odnajdzie w broszurze wydanej w związku z tym projektem, nazwiska swoich przodków, swoich rodzin i sąsiadów, co wzbudzi chęć rozmowy z ludźmi starszymi - często seniorami po dziewięćdziesiątym roku życia, przez co umocni się więź międzypokoleniowa. Możliwość - poprzez nowoczesne środki techniczne - poznania sposobów nauczania historii w Polsce porozbiorowej, skłoni młodzież do zadawania pytania o losy swoich przodków, a tym samym poznają lepiej prace ks. J. Gackiego jako regionalisty i historyka.
Ponieważ projekt przewiduje spotkania dorosłych w bibliotece gminnej, uczestnicy otrzymają przygotowaną na tę okazję informacyjną broszurę. Stworzymy warunki do wspólnych działań w rodzinach - korzystanie z gry w domu, pokazanie jej rodzicom, kierowanie pytań do pokolenia pradziadków, wszystko to podniesie świadomość kultury historycznej a w efekcie dbałość o zabytki i pamiątki historii swego regionu.
„Archiwum mówione"
Projekt zakłada utworzenie archiwum mówionego, dokumentowanie najnowszej historii regionu. W tym celu chcemy wykorzystać nowe technologie: kamerę cyfrową, cyfrowy zapis dźwięku, cyfrową fotografię tworząc platformę wymiany wiedzy i wzajemnego dialogu przy wykorzystaniu nośnika (obraz i dźwięk) zrozumiałego dla każdej z pokoleniowych grup.
Działania w obrębie projektu obejmą trzy równoległe wątki tematyczne:
- „świadkowie historii" - dokumentacji audio i wideo, wypowiedzi najstarszych mieszkańców dotyczące historii okresu międzywojennego, ostatniej wojny, okresu powojennego w historii lokalnej społeczności,
- „na naszych oczach" dokumentacji wydarzeń bieżących i zjawisk zachodzących w miejscowej społeczności,
- „oczami innych" dokumentacji relacji osób spoza regionu, które dotyczą regionalnej historii.
Cele te będą realizowane w ramach współdziałania przedstawicieli wszystkich pokoleń: młodzieży szkolnej, dziennikarzy lokalnej gazety, osób dorosłych ze Stowarzyszenia i najstarszych mieszkańców, poprzez kilka zespołów przygotowanych w trakcie warsztatów przez specjalistów od realizacji dokumentacji filmowej, radiowej i prasowej.
Projekt realizowany będzie w społeczności obejmującej wsie leżące w południowej części puszczy kozienickiej na polanie wokół wsi Jedlnia (granice historyczne parafii pod wezwaniem św. Mikołaja w Jedlni) ale także na teranie miejscowości sąsiadujących takich jak Jedlnia Letnisko (tu nie należy zapominać o kompleksie obozowym jeńców radzieckich w czasie drugiej wojny światowej).
Na proces budowania tożsamości, poczucia dumy z „małej ojczyzny", największy wpływ mają zdarzenia z najnowszej historii, która jest na wyciagnięcie reki, nie odwołuje się do „prehistorii" dziejącej się w skali globalnej czyli czasów odległych, poznawanych ze stron podręczników lecz działa się, bądź się dzieje w czasie teraźniejszym, w skali świata otaczającego i rozpoznawalnego, i można wyraźnie w niej dostrzec historię swojej rodziny, relacje sąsiadów, zobaczyć jak decyzje, które podejmowali, wpływały na dzisiejszy kształt regionu.