W roku 2011 Stowarzyszenie Jedlnia w ramach zadania publicznego z zakresu turystyki współfinansowanego przez Zarząd Województwa Mazowieckiego realizowało projekt polegający na oznakowaniu zabytków i miejsc związanych z historią lokalną Jedlni i polany jedleńskiej dla zorganizowanych grup wycieczkowych oraz indywidualnych zwiedzających.
Coroczne, ciszące się coraz większą popularnością festyny historyczne „Przeciw niepamięci", odsłonięcie w Jedlni pomnika króla Władysława Jagiełły, obchody rocznicowe związane z prowadzonymi na tym terenie przygotowaniami do bitwy pod Grunwaldem, przeprowadzone z niezwykłym rozmachem i pieczołowitością prace konserwacyjne w kościele pod wezwaniem św. Mikołaja w Jedlni spowodowały wzrost turystycznego zainteresowania tym regionem Puszczy Kozienickiej. To zaciekawienie wzmacniały i podtrzymywały inne działania na rzecz ochrony lokalnych zabytków i promocji historii tej części puszczy w tym adresowane do odbiorców o różnych zainteresowaniach wydawnictwa: kolorowe foldery, zestawy pocztówek, reprint książki ks. Józefa Gackiego Wieś Jedlnia w niej kościół i akta obecnego prawa (Radom 1874), czy reprint Drogi krzyżowej (fragmentu modlitewnika Głos do Boga Warszawa 1897). Znaczącą rolę w tym procesie przypominania o historii i dokumentowania zachodzących w Jedlni zmian odegrała ukazująca się regularnie od ponad sześciu lat „Nasza Jedlnia", której egzemplarze docierały czasami bardzo daleko: poza granice kraju na odległe kontynenty czy oferujący wirtualne odwiedziny Jedlni internetowy serwis www.jedlnia.info.
Sporym zaskoczeniem dla przybywających turystów był brak ogólnodostępnej informacji oraz oznakowania miejsc związanych z lokalną historią, pozwalających na uzupełnienie wiedzy o zachowanych zabytkach oraz zwiedzanie ich we własnym zakresie. W zależności od determinacji i stopnia przygotowania przybywających tu turystów oraz jadących przez wieś przypadkowych podróżnych zatrzymujących się na zlokalizowanym w centralnym miejscu skwerze z pomnikiem Jagiełły, ten kontakt z historią Jedlni miał dość przypadkowy charakter (często wywoływał frustrację przybywających).
Zasadniczą ideą projektu było ustawienie trzech zabezpieczonych przed wpływami warunków atmosferycznych drewnianych konstrukcji, nawiązujących wystrojem do otoczenia, pozwalających na umieszczenie plansz 1,5 m na 1 m z informacją dla turystów. Pierwsza, z mapką Jedlni i informacją o lokalizacji zabytków po jednej oraz o historii związków króla Jagiełły z wsią „Dlaczego Jagiełło, dlaczego Jedlnia?" po drugiej stronie została ustawiona na skwerze naprzeciwko kościoła gdzie zwykle zatrzymują się turyści. Druga ustawiona zaraz za bramą „starego cmentarza „Cmentarze w Jedlni" przypomina historię cmentarzy ściśle związaną z dziejami kolejnych jedlnieńskich kościołów - jej rozszerzona zawartość została zamieszczona w tym numerze „Naszej Jedlni". Ostatnia, ustawiona na skraju lasu w pobliżu Jaśc opowiada o bitwie z czasów powstania styczniowego, która miała miejsce 20.04.1863 roku - publikacja informacji na niej zawartych jest przewidziana w kwietniowym numerze naszego pisma. W ramach projektu został także opracowany folder „Jedlnia - przystanek: Historia" przeznaczony dla zainteresowanych lokalnym dziedzictwem historycznym i kulturowym.
Realizacja tego projektu to kolejny krok zwiększający szanse na zainteresowanie Jedlnią indywidualnych turystów i grup wycieczkowych podejmujących wysiłek skierowany na dotarcie w ten rejon Puszczy Kozienickiej i odszukanie miejscowości oraz obiektów wartych zwiedzania, promocja dziedzictwa kulturowego i historycznego tej części Mazowsza.
Danuta Szegda-Pestka
(koordynator projektu)
PUBLIKACJA WYDANA W RAMACH PROJEKTU