VI Powiatowy Dzień Animatora Kultury rozpoczął występ tancerzy boogie-woogie z klubu tańca KICK z Pionek. Imprezę prowadziła Anna Lipska. Na piątkowej uroczystości gościliśmy animatorów, którzy ożywiają swoją pracą i postawą, lokalne społeczeństwo, pobudzają do wspólnych działań i przyczyniają się do rozwoju kultury i twórczości artystycznej w swojej gminie.
Statuetki Animatora Kultury 2014" otrzymali:
- Anastazja Jasek i Jolanta Mazur - opiekunki ludowego zespołu dziecięcego "Cyraneczka", który działa przy Szkole Podstawowej w Jaroszkach- Gmina Pionki
- Jan Kiraga - poeta i pieśniarz z gminy Gózd
- Łukasz Zuch - prowadzi zespół wokalny w Jedlni-Letnisko
- Marta Kaczor ze Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych "Inspiracja" w Jastrzębi,
- Anna Szymczyk - prowadzi zespół tańca ludowego "Przepióreczka" w Kowali,
- Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Jedlińsku,
- Magdalena Kowalczyk - dyrektor biblioteki w Przytyku,
- Dorota Lis - kierownik biblioteki w Makowie (gmina Skaryszew),
- Zespół wokalno-instrumentalny "Kapela Iłżecka"z Iłży,
- Irena Walczak - pomysłodawca jarmarku ludowego i inicjatorka powstania zespołu w Bieniędzicach (gmina Wolanów),
- Sławomir Kucharczyk - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wierzbicy,
- Marcin Alot - nauczyciel śpiewu w Społecznym Ognisku Muzycznym w Pionkach.
Nagrody w VI Powiatowym Dniu Animatora Kultury wręczały władze powiatowe i samorządowe min. Z-ca Naczelnika Wydziału Promocji i Rozwoju Powiatu Włodzimierz Bojarski, Wójt Gminy Pionki Mirosław Ziółek, Przewodniczący Rady Gmny Pionki Tomasz Wojciech Wróbel, Burmistrz Miasta Pionki Marek Janeczek, Przewodniczący Rady Miasta Pionki Bohdan Tosza, Wójt Gminy Jastrzębia Zdzisław Karaś, Wójt Gminy Gózd Adam Jabłoński, Dyrektor Domu Kultury z Iłży Krzysztof Kozera.
OBEJRZYJ WSZYSTKIE ZDJECIA
Dowiedz się coś wiecej o Ludowym Zespole Dziecięcym „Cyraneczka"z Jaroszek Gmina Pionki
Nasz zespół działa już 8 lat w PSP im. J. Kochanowskiego w Jaroszkach. Do zespołu należą dzieci w różnym wieku (od kl. I do VI). Opiekunami są pani Anastazja Jasek i Jolanta Mazur.
Głównym celem działalności zespołu jest kultywowanie obyczajów ludowych, poznawanie piosenek, pieśni patriotycznych i tańców narodowych.
Dzieci i młodzież bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach, z ogromnym wdziękiem prezentują się na scenie. Praca z tak zróżnicowaną grupą (odchodzą uczniowie kl. VI na ich miejsce wybieramy inne dzieci) jest trudna, ale sprawiająca satysfakcję.
Zespół nasz nazwę swą przyjął do najmniejszej , ale bardzo szybko latającej kaczki , cyraneczki. Podobno kiedyś kaczki te miały swoje gniazda na bagnach w naszej puszczy. Dziś niestety trudno ją spotkać.
Swoją działalność rozpoczęliśmy dzięki pomocy Fundacji Sumus oraz programowi ,, U siebie'' finansowanemu przez Urząd Marszałkowski. Teraz niestety nie mamy wsparcia finansowego i musimy radzić sobie sami, co często nie jest łatwe. Trudno znaleźć sponsorów.
W naszym repertuarze znajdują się pieśni i piosenki ludowe oraz tańce narodowe. Członkowie zespołu ubrani są w regionalne stroje radomskie. Dziewczęta mają bordowe spódnice i kamizelki, białe bluzki i czarne fartuszki z kolorowymi wstążkami, czerwone kokardy i korale. Chłopcy ubrani są w czarne spodnie, białe koszule i bordowe kamizelki. Staramy się poprzez śpiew i taniec łączyć pokolenia.
To co przemija by nigdy nie odeszło w zapomnienie. Utwory, które wykonujemy bliższe są naszym rodzicom i dziadkom, ale my staramy się kultywować dawne zwyczaje i pokazywać je , aby młodzież nie wstydziła się swojej przeszłości i korzeni, bo przecież są takie piękne i takie polskie. W dobie komputerów i Internetu nie wszyscy pamiętają o łączących pokolenia zwyczajach, pieśniach czy tańcach. Zespół „Cyraneczka" bierze czynny udział w imprezach powiatowych, gminnych i szkolnych oraz konkursach zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Uczestniczyliśmy również w warsztatach wokalno-tanecznych w Karolinie, w siedzibie,, Mazowsza''.
autor.Jolanta Mazur