Istnieją takie miejsca, które każdy Polak przynajmniej raz w życiu powinien odwiedzić, by móc poznać prawdziwie dziedzictwo własnego kraju. To właśnie Kraków – miasto królów, historyczne serce Polski, ostoja kultury i sztuki oraz Wadowice – miejsce, gdzie urodził się i mieszkał jeden z najważniejszych Polaków – Św. Jan Paweł II.
Te ważne miasta stały się w tym roku celem wycieczki integracyjnej uczniów klas starszych ze szkół w Jedlni (klasy V) i w Suchej (klasy IV-VIII) pod opieką nauczycieli: p. A. Podsiadłej, ks. G. Włodarczyka, M. Wrony i M. Olejarz. Wycieczka odbyła się 25 października 2019 roku w piękny słoneczny dzień. Pierwszym punktem było zwiedzanie Krakowa, gdzie o godzinie 9.30 czekała na uczniów pani przewodnik, która każdemu uczestnikowi wycieczki wręczyła słuchawki, aby móc komfortowo na odległość nawet kilkudziesięciu metrów słyszeć jej opowieści. Najpierw uczestnicy wycieczki przeszli spacerkiem obok skąpanej we mgle rzeki Wisły na Wzgórze Wawelskie, zatrzymując się przy pomniku Smoka Wawelskiego. Następnie udali się do Katedry, gdzie poznali historię m.in. św. Stanisława, pokłonili się przy sarkofagach Królów Polski i wybitnych Polaków. Zobaczyli najsłynniejszy polski dzwon - Dzwon Zygmunta. Każdy chciał dotknąć jego serca i pomyśleć swoje najskrytsze marzenie. Uczniów zachwycił też dzieciniec i otaczające go arkadowe krużganki. Później zwiedzający udali się ulicą Kanoniczą (najlepiej zachowaną ulicą zabytkową) na Franciszkańską 3, gdzie znajduje się słynne Okno Papieskie, przedstawiające postać Św. Jana Pawła II. To z tego okna nasz papież przemawiał do młodych ludzi podczas pielgrzymek. Idąc dalej, zatrzymano się przy Collegium Maius, najstarszej części Uniwersytetu Jagiellońskiego i przy kościołach św. Piotra i św. Pawła oraz św. Andrzeja, aby poznać ich krótką historię. Wspólne zwiedzanie z przewodnikiem zakończono na Rynku Głównym, gdzie podziwiano kościół Mariacki, Pomnik Adama Mickiewicza, Wieżę Ratuszową, a obok niej rzeźbę ogromnej głowy, do której ciekawscy uczniowie oczywiście, musieli wejść. Duże wrażenie na wycieczkowiczach wywarły Sukiennice, a w nich kramy, gdzie wszyscy zauroczeni byli barwnymi i regionalnymi pamiątkami. Udało się też usłyszeć na żywo hejnał mariacki. Uwieńczeniem wędrówki po Krakowie był obiad, który zjedzono na tarasie w restauracji „Metrum” w Akademii Muzycznej.
Kolejnym miejscem, które długo pozostanie w pamięci uczestników wycieczki to Wadowice i słynne Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II, usytuowane w miejscu, gdzie urodził się Karol Wojtyła. To tu nasz rodak spędził swoje dzieciństwo i wczesną młodość. W budynku zachowano wiele pamiątek należących do rodziny Wojtyłów, a także eksponatów, które wiążą się z ważnymi wydarzeniami w życiu Wojtyły jako papieża. Oprócz tradycyjnych ekspozycji, można było przenieść się też w różne okresy życia Jana Pawła II za pośrednictwem licznych animacji multimedialnych, które w znakomity sposób oddały żywy charakter spotkań ze Świętym. Dla wielu zwiedzających były to momenty bardzo wzruszające i niezapomniane. Każdemu polecamy to piękne i pełne zadumy miejsce. Po zwiedzaniu muzeum był czas na wizytę w kawiarni i skosztowanie słynnych „papieskich” kremówek, które smakowały wyśmienicie. Zanim uczniowie wraz z opiekunami wsiedli do autokaru, zatrzymali się jeszcze na krótko w Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, gdzie pomodlili się wspólnie za wstawiennictwem Św. Jana Pawła II.
Wycieczka była bardzo udana, zwłaszcza, że pogoda była idealna. Dla wielu uczestników pozostawi ona moc niezapomnianych wspomnień i wzruszających przeżyć. To też piękna i ważna lekcja historii, którą warto znać.
Wycieczka odbyła się ramach Innowacji Pedagogicznej „Śladami Jana Pawła II” , której autorem jest p. Aneta Podsiadła.