W związku z częstymi interwencjami mieszkańców Gminy Pionki w sprawie zwierząt domowych, głównie psów, wobec których właściciele nie sprawują właściwego dozoru, powodując tym zagrożenie bezpieczeństwa, zdrowia i mienia mieszkańców, Urząd Gminy Pionki przypomina o obowiązujących w tym zakresie przepisach
i wynikających z nich obowiązkach właścicieli zwierząt.
- Zgodnie z art. 11 ustawy o ochronie zwierząt (Dz.U.2013.856 j.t.) Zapewnianie opieki bezdomnym zwierzętom oraz ich wyłapywanie należy do zadań własnych gmin. Za zwierzę bezdomne rozumie się zwierzęta domowe lub gospodarskie, które uciekły, zabłąkały się lub zostały porzucone przez człowieka, a nie ma możliwości ustalenia ich właściciela lub innej osoby, pod której opieką trwale dotąd pozostawały.
- Zgodnie z art. 77 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz.U.2019.821 t.j.) „Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany”. Osoby utrzymujące zwierzęta domowe ponoszą pełną odpowiedzialność za zachowanie tych zwierząt. Uprawnienia do ukarania właściciela zwierzęcia, który nie dopełni tego obowiązku posiada Policja. Koszty odłowienia i umieszczenia zwierzęcia, które posiada opiekuna, w miejscu czasowego przetrzymywania ponosi jego właściciel.
- Przypominamy także o obowiązku szczepień ochronnych psów określonych
w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz.U.2018.1967 t.j.). Zgodnie z art. 85 ustawy ust 1a. „Kto uchyla się od obowiązku ochronnego szczepienia psów przeciwko wściekliźnie, a w przypadku wprowadzenia obowiązku ochronnego szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie - od tego obowiązku podlega karze grzywny. 2. W sprawach o czyny, o których mowa w ust. 1 i 1a, stosuje się przepisy Kodeksu postępowania
w sprawach o wykroczenia.” - Ponadto przypominamy o karalności znęcania się nad zwierzętami. Zgodnie
z art. 35. ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt: Kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów art. 6 ust. 1, art. 33 lub art. 34 ust. 1-4 podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3. 1a. Tej samej karze podlega ten, kto znęca się nad zwierzęciem. - Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 lub 1a działa ze szczególnym okrucieństwem podlega karze pozbawienia wolności do lat od 3 miesięcy do 5 lat.