21 czerwca w Jedlni po raz ósmy odbył się Festyn historyczny ,, Przeciw Niepamięci" zorganizowany przez Stowarzyszenie Jedlnia i Parafię św. Mikołaja w Jedlni. Festyn poświęcony był ,, Św. Janowi Pawłowi II" w dziesiątą rocznicę śmierci i pierwszą rocznicę kanonizacji.
Msza Święta o godz. 1200 celebrowana przez ks. Biskupa Piotra Turzyńskiego, ks. prał. Marka Fitucha i ks. proboszcz Parafii św. Mikołaja w Jedlni Janusza Smerdę rozpoczęła się uroczystym wprowadzeniem relikwii św. Jana Pawła II i poświęceniem epitafium jego czci. Epitafium to płaskorzeźba zaprojektowana i wykonana przez Dominika Wdowskiego. Epitafium poświęcił ksiądz biskup Piotr Turzyński.
Po mszy św. na „ogrodach plebańskich" rozpoczął się festyn historyczny „Przeciw Niepamięci", który uroczyście otworzyli: Prezes Stowarzyszenia Jedlnia Wojciech Pestka i proboszcz Parafii Św. Mikołaja
w Jedlni Janusz Smerda. Przywitali przybyłych gości : Ks.Biskupa Piotra Turzyńskiego, ks. prał. Marka Fitucha, Wicestarostę Radomskiego Leszka Margasa, Wójta Gminy Pionki Mirosława Ziółka, Senatora Wojciecha Skurkiewicza, przedstawicieli Lasów Państwowych, zastępcę Przewodniczącego Rady Miasta Pionki
Kazimierza Myśliwca, i przecinając wstęgę, otworzyli nową wybudowaną scenę postawioną także w hołdzie św. Janowi II.
Kapituła odznaczenia działająca w imieniu Stowarzyszenia „Jedlnia" i par. św. Mikołaja odznaczyła medalem „Angelus Regalis" /królewski anioł / wraz z dyplomem za wytrwałą, ofiarną służbę dla społeczności jedleńskiej następujące osoby: Stefana Grzywacza, Pawła Deję, Grażynę Rojek.
Następnie Młodzież z Orkiestry Dętej podziękowała,, Swoim Aniołom „ za wsparcie i pomoc wręczając symboliczne Anioły Wójtowi Gminy Pionki Mirosławowi Ziółkowi, Ks. Januszowi Smerdzie i opiekunowi orkiestry i kapelmistrzowi Zbigniewowi Bidzińskiemu, a rodzicom podziękowali symboliczną różą.
Na scenie zaprezentowała się:
- Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Jedlni
- Uczniowie ze szkół w Jedlni i Jaroszkach.
- Klub tańca „Kick" z Miejskiego Centrum Kultury w Pionkach
- Orkiestra deta parafialna „Perły Wincentego" z Odrowążka
- Zespół „Kontrast" z Pionek
- „Półborzanki" z Augustowa
- „Królewskie Źródła" z Jedlni
- Radomski „Chór Gospel" Iwony Skwarek
- Zespół big-band „MUNDANA" z Radomia Zbigniewa Bidzińskiego
- Zespół Muzyki Ludowej „Dżereła" z Ukarainy
- Zespół Klerycki „Jak najbardziej" z Wyższego Seminarium Duchownego
w Radomiu. - Film „Tajemnica Jana Pawła II" na zakończenie festynu
Jak zwykle były stoiska: z Jadłem Jedleńskim, Wioska Miodowa, stoisko Wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży, pamiątki ze św. Janem Pawłem II, dla dzieci były dmuchane zamki, stoiska z zabawkami, wata cukrowa.
Bardzo udany historyczny festyn w Jedlni zakończył się pięknym pokazem sztucznych ogni.
Zapraszamy za rok do Jedlni.