Z pewnością większość z Was już się z nimi zetknęła. Jeśli nie bezpośrednio, to w przekazach medialnych np. z relacji rządowej akcji „Zaszczep się w majówkę”, która cieszyła się wielką popularnością wśród Polaków. Mobilne punkty sczepień to profesjonalnie wyposażone kontenery, które przyjeżdżają do miejsc uczęszczanych przez wielu mieszkańców (podczas majówki), lub – przeciwnie – do tych miejscowości, w których dostępność szczepionek przeciw Covid-19 jest ograniczona. Podczas majówkowej akcji w 16 takich punktach wykonano ponad 41 tys. zastrzyków! Ale na tym działalność punktów się nie skończyła. Także w czerwcu mobilne punkty będą sukcesywnie docierać do regionów, w których brakuje szczepionek i oferować zainteresowanym jednodawkowy preparat firmy Johnson&Johnson. Harmonogram wyjazdów dla poszczególnych punktów szczepień ustalają poszczególni wojewodowie. Informacje o datach wyjazdów przekazywane są mieszkańcom na bieżąco. Warto je śledzić i… skorzystać przy najbliższej okazji!
Mobilne Jednostki Szczepień
To kolejna, bardzo dogodna forma – w tym przypadku szczepionka może przyjechać np. do Twojego domu. Mobilna Jednostka Szczepień (MJS) to bowiem profesjonalista medyczny, który wykonuje szczepienia indywidulanie, w ramach Narodowego Programu Szczepień. Zatem to lekarz, felczer, ratownik medyczny, położna lub pielęgniarka, który współpracuje z konkretnym punktem szczepień i spełnia wymogi m.in. Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, czy Rządowej Agencji Rezerw Materiałowych - zatem gwarantuje bezpieczeństwo i profesjonalizm wykonanej usługi. Mobilne Jednostki Szczepień również oferują jednodawkową wakcynę firmy Johnson&Johnson.
Obecnie w kraju działa blisko 60 takich jednostek. Skorzystanie z tej formy szczepień jest bardzo proste i wygodne. Zainteresowanych odsyłamy do mapy punktów szczepień na stronie gov.pl/szczepimysie.
Tu znajdziecie najbliższy Wam MJS oraz dane kontaktowe. Wystarczy zadzwonić i umówić się na szczepienie.
Wyjazdowe punkty szczepień
To forma przeznaczona tylko dla tych pacjentów, którzy z uwagi na zły stan zdrowia nie są w stanie samodzielnie dotrzeć np. do punktu szczepień. Często to osoby z obniżoną odpornością, dlatego tym bardziej powinny się chronić przed niebezpieczeństwem ze strony Covid-19. Tę ochronę daje szczepionka.
Aby skorzystać z wyjazdowego punktu szczepień, wystarczy:
- zadzwonić do swojej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej;
- lekarze rodzinni lub pielęgniarki przyjmą zgłoszenie pacjenta lub opiekuna;
- jeśli stan zdrowia zgłoszonej osoby kwalifikuje się do szczepienia w domu – przychodnia POZ przekaże informację do wyjazdowego punktu szczepień;
- po otrzymanym zgłoszeniu punkt wyjazdowy zarejestruje pacjenta na szczepienie oraz wskaże termin;
- te informacje przekaże choremu lub jego opiekunowi, a w umówionym terminie przyjedzie do pacjenta i wykona szczepienie.
Więcej o wyjazdowych punktach szczepień przeczytasz także na gov.pl/szczepimysie.
Wybierz dogodną dla Ciebie formę i dołącz do zaszczepionych!
To już naprawdę Ostatnia Prosta – przekonujemy razem ze sportowcami i aktorami – ambasadorami nowej, rządowej kampanii promującej szczepienia. Żeby ponownie nie musieć zwalniać, na ostatniej prostej warto się zaszczepić. To mnóstwo korzyści dla Ciebie i Twoich bliskich. Szczepionka daje sporą swobodę w podróży. Już teraz w pełni zaszczepieni mogą pobrać Unijny Certyfikat Covid, który znacznie ułatwia poruszanie się po krajach Unii Europejskiej. Ale najważniejsze są korzyści zdrowotne. Covid-19 zabił do tej pory ponad 3,5 mln osób na całym świecie, a wielu chorym mocno popsuł zdrowie. Szczepionka to aktualnie najlepsza ochrona przed groźnym wirusem. Warto z niej skorzystać już dziś.
Więcej informacji na stronie: