Wojewoda Mazowiecki informuje, że w związku z pismem pana Pawła Wdówika Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych oraz podjętymi decyzjami dotyczącymi zwiększenia dostępności szczepień i przyspieszenia procesu szczepień dla osób niepełnosprawnych. Dnia 10 maja br. rozpoczął się proces szczepienia uczestników placówek takich jak:
- ośrodki wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, o jakich mowa w ustawie o pomocy społecznej (środowiskowe domy samopomocy i kluby samopomocy),
- warsztaty terapii zajęciowej,
- zakłady aktywności zawodowej,
- centra integracji społecznej,
- kluby integracji społecznej.
Proces ten będzie obejmował następujące grupy osób:
1) osoby niepełnosprawne korzystające ze wsparcia ww. placówek lub zatrudnione w zakładach
aktywności zawodowej,
2) opiekunowie osób wymienionych w pkt 1,
3) pracownicy tych placówek.
Zgodnie z przekazanymi wytycznymi proces zbierania zgłoszeń do szczepień powinien zorganizować kierownik podmiotu, którego uczestnicy wyrazili chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19. Listę chętnych do szczepień uczestników oraz ich opiekunów, a także pracowników jednostek (wraz z oświadczeniami o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych) należy przekazać do wybranego punktu szczepień, np. najbliższego POZ prowadzącego szczepienia lub do mobilnej jednostki szczepień (MJS). Punkt szczepień wybrany do szczepienia powinien zgodnie z warunkami określonymi przez NFZ w stosunku do wymogów ogłoszenia o naborze do programu szczepień zapewnić świadczenia mobilne, dla osób spełniających wymogi realizacji wizyty w warunkach domowych, co jest związane ze stanem danej osoby podlegającej szczepieniu.
W takim przypadku udzielenie świadczeń polegających na zaszczepieniu mogłoby się odbywać na terenie danej placówki (świadczącej wsparcie osobom z niepełnosprawnościami), w celu ułatwienia dostępu do szczepień dla osób, które ze względu na niepełnosprawność mogłyby mieć problem z dotarciem do punktu szczepień.
W trakcie danej wizyty następowałaby również kwalifikacja do szczepienia zgłoszonej osoby, poprzedzona wcześniejszym wywiadem (kwestionariusz wywiadu). W trakcie rejestracji tj. zgłoszenia osób do szczepień powinna nastąpić weryfikacja braku możliwości samodzielnego dotarcia do punktu szczepień danej osoby (pacjenta) i ustalenie możliwości zaszczepienia w trybie mobilnym. Po dokonaniu zgłoszenia osób chętnych do szczepień wszelkie szczegóły dotyczące samej procedury szczepień powinny być przedmiotem dalszych szczegółowych ustaleń pomiędzy kierownikiem podmiotu świadczącego wsparcie osobom niepełnosprawnym, a wybranym punktem szczepień lub mobilną jednostką szczepień.