W związku z przystąpieniem do VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Czysty las" pod patronatem Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, Dziekana Wydziału Leśnego SGGW oraz Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Lasu PSP w Suchej przesłała do Nadleśnictwa Zwoleń sprawozdanie z działań dotyczących "Edukacji Leśnej Dzieci". Grupę zaangażowanych uczniów stanowiły dzieci z klasy I pod kierunkiem pani Agnieszki Żurawskiej oraz uczniowie klasy VI pod kierunkiem pani Doroty Glimasińskiej. Grupa choć rozbieżna wiekowo, ale świetnie współdziałająca i wspierająca się nawzajem.
Działalność rozpoczął szkolny konkurs przyrodniczo-plastyczny "Zwierzęta sercem malowane". Do konkursu plastycznego jak i przyrodniczego przystąpili chętni uczniowie ze szkoły. Tematyka prac plastycznych obejmowała właściwe zachowanie się w lesie, szacunek do przyrody, różne sposoby pomocy zwierzętom.
Następnie w porozumieniu z Nadleśnictwem Zwoleń zaprosiliśmy panów Z. Reka i K. Bojka na prelekcje dotyczącą edukacji młodzieży na temat zapobiegania pożarom w lasach, prelekcji towarzyszył pokaz filmu o tej tematyce. Uczniowie otrzymali ulotki informacyjne.
W maju dzieci wybrały się na wycieczkę do leśniczówki "Miodne" do państwa Jamków. Młodsze pojechały busem, a klasa VI dotarła do rezerwatu "Miodne" rowerami - dodatkowa frajda. Na miejscu byliśmy umówieni z p. leśniczym Z. Rekiem na wycieczkę po rezerwacie. Wędrówkę rozpoczęło odgadywanie rodzajów drzewostanu, zagadki przyrodnicze. Pan leśniczy tłumaczył dzieciom różnice w wyglądzie drzew na podstawie obserwacji bezpośredniej, biorąc pod uwagę liście, korę, kształt korony drzewa.
Pan Rek opowiadał o ochronie przyrody, która jest realizowana poprzez odpowiednie prowadzenie gospodarki leśnej uwzględniającej ochronę cennych obiektów przyrodniczych oraz zachowanie i powiększanie biologicznej różnorodności w lasach Puszczy Kozienickiej.
Opowieści pana leśniczego cieszyły się dużą aprobatą. Po wędrówce leśnej zjedliśmy kiełbaskę przy wspólnym ognisku i otrzymaliśmy różnorodne foldery i gadżety dotyczące ochrony lasu.
Kolejnym wydarzeniem programu, po ówczesnym zgłoszeniu do nadleśnictwa spotkaliśmy się z panem K. Bojkiem w izbie dydaktyczno - -muzealnej w Miodnym.
Dzieci odwiedziły salę wystawową, gdzie dzieci mogły obejrzeć zbiory przyrodnicze,które są bogactwem naszego lasu, przedstawiając zasady gospodarowania w lasach oraz historię leśnictwa na tym terenie. Następnie powędrowaliśmy na brzeg "Wielkiego Ługu", gdzie z wieży widokowej poprzez lornetkę obserwowaliśmy życie na bagnach. P. Bojek przedstawił charakterystyczną roślinność bagienną.
Te wycieczki, gdzie z przyrodą byliśmy "za pan brat" dostarczyły dzieciom dużo wiedzy poprzez bezpośrednią obserwację, wiele miłych wrażeń, bo mimo, że uczniowie mieszkają na wsi, nie zwracają uwagi w codzienności na wiele piękna, jakie niesie przyroda. Dlatego wszyscy zgodnie przyrzekli, że będą o nią dbać. Cele programu zostały w stu procentach zrealizowane.
Prowadzące program: Dorota Glimasińska i Agnieszka Żurawska